Oyun Haberleri Nisan 12, 2022 17:50

Lego Star Wars Skywalker Saga İnceleme – Eğlence Tavan!

Lego Star Wars Skywalker Saga İnceleme – Eğlence Tavan!

Star Wars evreni Lego ile eğlencenin dibine vuruyor. Lego Star Wars Skywalker Saga şimdiye kadarki en iyi Lego oyunu olabilir.

Lego ve Star Wars eğlence sektörünün en önemli iki markalarından biri. Bu ikili birleşirse ne olur diye hiç düşündünüz mü? Birçoğunuzun cevabı evet olacak biliyoruz. Çünkü bu zamana kadar bu ikilinin yolu birçok kez keşişti. Ancak bu sefer farklı. Son zamanlarda Lego oyunları yoğun ilgi görmeye başladı. Lego oyunlarına ilginin artması ile yapımcılar artık kaliteli ve akılda kalan yapımlar geliştirmeye başladı. Bunların meyvesinden biri de Lego Star Wars Skywalker Saga oluyor. Tam dokuz oyunu bünyesinde barındıran bu yapım gelmiş geçmiş en iyi Lego oyunu olmaya aday gibi görünüyor. Mizah öğeleri ile dolu olan bu üç üçlemeden oluşan yapım oynanabilirlik açısından da oldukça keyifli bir deneyim vadediyor. Lafı daha fazla uzatmadan uzun zaman önce çok uzak bir galakside diyerek incelememize geçelim.

Lego Star Wars Skywalker Saga İnceleme

Oyuncuları dokuz filmin tamamında devasa bir yolculuğa çıkaran The Skywalker Saga, her bölümü filmin anlatısını yakından takip eden, oynanabilirliği ve bulmaca çözme eğlencesini geliştirmek için ekstra sekanslar ekleyen mini bir macera olarak ele alıyor. Üçlemeleri herhangi bir sırayla üstlenebilirsiniz, ancak her zaman açılış bölümüyle başlamanız gerekiyor. Bu nedenle A New Hope’u tamamlamadan The Empire Strikes Back’e geçemiyorsunuz.

A New Hope’u öğretici bölüm olarak da görebilirsiniz. İlk bölümde güçlerinizi nasıl kullanacağınızı, karakterler arasında nasıl geçiş yapacağınızı ve yetenek ağacını nasıl şekillendireceğiniz size net bir şekilde gösteriliyor. Öğretici koymak yerine A New Hope’u oynatmaya diretmek oldukça mantıklı bir seçim olmuş. 

Nereden başlamayı seçerseniz seçin, seriyi bu kadar büyük ölçüde başarılı kılan çeşitli görsel şakalar ve gülünç espiriler dolu genellikle kahkahalarla dolu bir heyecan yolculuğu yaşıyorsunuz. Örneğin; Death Star’da yanlış bir dönüş yapın ve Stormtrooper’ların tai chi dersi yaptığını göreceksiniz; Cloud City’yi keşfedin ve Lando Calrissian’ın geniş süslü pelerin koleksiyonunu nerede sakladığını göreceksiniz. Genellikle uzun süredir devam eden hayran tartışmalarına ve konuşma noktalarına sinsice yaklaşan mükemmel sinemalar için oynamaya değer. *SPOILER* Örneğin, Güç Uyanıyor’un finalinde, sevgisini geri vermeye hazır görünen Leia’yı kucaklamak için koşan, ancak onun yanından geçip Rey’e sarılmak için koşan kederli bir Chewbacca var. Mos Eisley kantinasındaki “ilk ateş eden” tartışması da gülünç yeni bir dönüş alıyor.

Geçmişteki Lego Star Wars oyunlarında olduğu gibi, bu görevler her filmin hikayesini komik bir komedi havasıyla yeniden anlatıyor. Mizahın yaratıcılığı gerçekten olağanüstü. Tıpkı bir jakuzide size kapsülün “dolu” olduğunu söyleyen üç Stormtroopers bulmak için bir kaçış bölmesi açmak gibi. Skywalker Saga ayrıca, The Phantom Menace’deki Queen Amidala’nın vücut-çift sahnesinde bir parodi olarak kişisel favorim olmakla birlikte, tekrar eden şakaları geri çağırma konusunda takdire şayan bir iş çıkarıyor .

Ana görevler, Naboo Savaşı’ndaki kısa bir kule savunma bölümü veya yüksek hızlı yıldız gemisi savaşları gibi benzersiz unsurlarla oynanışı sürekli olarak karıştırıyor. Işın kılıcı düelloları özellikle öne çıkan bir olaydır. Bu oyunda her zamankinden çok daha yoğun ve çılgın hissediyorlar, hem savaşta hem de bulmaca çözmede biraz daha fazla düşünmeyi gerektiriyorlar.

Her dünya, modern donanımın gücünden yararlanılarak güzel bir şekilde inşa ediliyor. Maz Kanata’nın şatosundaki savaş, parlak akşam güneşinde, gelen savaş gemilerinde parıldayan mercek parlaması ile gerçekleşirken Coruscant, hareketli sokaklar ve baş döndürücü gökdelenlerden oluşan geniş, baş dönmesine neden olan bir metropol sağlıyor. Lego deyip geçmeyin. Mekanlar AAA oyunları gibi ustalıkla inşa edilmiş durumda. Uzay gemileri gerçek Lego modellerini andıracak şekilde tasarlandı ve o kadar karmaşık bir şekilde inşa ediliyor. Gemilerin tepeden süzülmelerini izlemek bile bir zevk.

Bölümler hafif bulmacalarla dolu. Ancak bu bulmacalar öyle The Legend of Zelda: BoTW ve Immortals Fenyx Rising’deki gibi zor değil. Kolayca çözebileceğiniz türeki bu bulmacalar, partinizin her bir üyesinin özel becerilerini nasıl kullanacağınızla ile ilgili. Rey, planörler ve ağ atıcılar gibi aletler yapabilirken Han Solo, tuzakları ve patlamaları tetiklemek için mekanik sistemleri analiz edebilir.

Kılıç sallamayı özleyenler buraya

Dövüş sistemi de oldukça akıcı. Karakterleriniz cömert sağlık rezervlerine ve çoğu düşmanı kolaylıkla ezen blaster, ışın kılıcı ve yakın dövüş hareketlerinden oluşan bir karışıma sahip. Çöp sıkıştırıcı canavarla uzun bir mücadele ve Kylo Ren’e karşı çok aşamalı bir hesaplaşma da dahil olmak üzere biraz daha zorlu boss savaşları var. Ancak burada Elden Ring’den bahsetmiyoruz.

Bu yüzden dövüş mekaniklerinde öyle zorlayıcı bir şey beklemeyin. Eğlence odaklı olan Lego oyunlarındaki boss savaşları gibi oldukça keyif veriyor. Oyundaki yetenek ağacı da oldukça kararlı bir şekilde dizayn edilmiş. Böylece ilerledikçe yeni yetenekler açabilirsiniz ve yumruk ve ışın kılıcı dövüşlerine derinlik katmak için bir kombo sistem var.

Oyunda toplamda 380 tane farklı karakter yer alıyor. Takıntılı oyuncular 380 farklı karakterin tamamını toplamak isteyecektir. Biz biraz topladık ama 150’den sonra yorulup oyuna odaklanmayı tercih ettik.

Lego Star Wars: Skywalker Saga, uzun seriye iyi yapılmış ve oldukça eğlenceli bir oyun olmuş diyebiliriz. Hatta beklentinizi biraz daha yükseltelim ve bu oyunun Star Wars: The Old Republic’ten sonraki en iyi oyun olduğunu söyleyelim.

En azından bizim için öyle. Eğlence ve oynanabilirliği başarılı bir şekilde harmanlayan Lego, bu sefer kendini aşmış diyebiliriz. PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch platformlarında yer alan bu oyunu biz konsolda test ettik. Grafikler ve FPS açısından en ufak bir sorun yaşamadık. 

Kirby and the Forgotten Land İnceleme – Super Mario Odyssey Tarzında!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.