Instagram Kadınları Koruyamıyor! Taciz Devam Ediyor!

Meta’nın fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram kadınları taciz içerikli direkt mesajlardan hala koruyamıyor. İşte detaylar.

Meta’nın diğer sosyal medya platformları gibi Instagram da kadınlara, BIPOC ve LGBTQ+ kişilere yönelik zorbalık, taciz ve diğer dijital istismar biçimlerini içeren gönderi ve mesajlara karşı harekete geçtiğini iddia ediyor. Ama gerçekten ne kadar koruma sağlıyor? Yeni bir çalışma , Instagram’ın kadınları taciz edici ve kadın düşmanı DM’lerden korumakta sistematik olarak başarısız olduğunu iddia ediyor.

Instagram tacizlerin önüne geçemiyor

Çevrimiçi kötüye kullanım ve yanlış bilgilendirmeyle mücadele eden kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi (CCDH), 6 Nisan Çarşamba günü “Gizli Nefret” başlıklı çalışmayı yayınladı. Çalışmadaki kadınlar, Instagram moderatörlere bildirilen taciz edici mesajların %90’ında harekete geçmedi. Başka bir deyişle, şikayet edilen 253 Instagram kullanıcısının 227’sinin, şikayet edildikten bir ay sonra platformda aktif kalmasına izin verildi.

Küçük bir gruptan elde edildiği için düzenli kadın Instagram kullanıcılarının deneyimlerini temsil etmeyen bu istatistikler, Instagram’ın kadınlara özel mahremiyet veren yabancılara karşı harekete geçme konusunda sistemsel bir sorunu olduğunu gösteriyor.

CCDH CEO’su Imran Ahmed yaptığı açıklamada;”Instagram, ihmalkar bir şekilde istismarcıların hiçbir sonuç beklemediği bir kültür yaratarak, kadınların itibarını ve dijital alanları taciz olmadan kullanma yeteneklerini reddederek istismarcıların yanında yer almayı seçti. Kadınların DM’lerinde kadın düşmanı taciz salgını yaşanıyor. Meta ve Instagram, kadınların haklarını gelirin önüne koymalı.” ifadelerini kullandı.

Ünlü isimler araştırmaya katıldı

Araştırmaya katılan öne çıkan beş kadın arasında Amber Heard, “Aquaman” ve “Justice League” oyuncusu; Rachel Riley, Birleşik Krallık bilgi yarışması “Countdown” programının yayıncısı; Reclaim These Streets’in kurucu ortağı Jamie Klingler; Byrony Gordon, ödüllü gazeteci ve yazar ve çoğu Birleşik Krallık’ta yaşayan Burnt Roti dergisinin kurucu ortağı Sharan Dhaliwal yer alıyor. Instagram’da toplam 4,8 milyon takipçisi olan, aldıkları DM’lerin içeriği görüntüye dayalı cinsel istismardan cinsel şiddet tehditlerine kadar uzanıyordu.

Dhawali, sekiz günlük bir süre boyunca yabancılardan kendisini yalayıp yalamayacaklarını soran 120 istenmeyen mesaj ve vücut kıllarıyla ilgili birkaç açık mesaj aldığını söyledi. Riley, çeşitli insanlardan onun hakkındaki cinsel fantezilerini detaylandıran 26 adet istenmeyen mesaj aldı. hesap başlangıçta böyle bir içerikten yoksundu ve Gordon, kilosu hakkında, geçmişte bulimia ile mücadele ettiği için onu tetikleyen küfürlü mesajlar aldı.

Instagram dolandırıcılık

Heard, kendisine, ailesine ve bebek kızına yönelik çok sayıda ölüm tehdidi aldı. Ölüm tehditleri hakkında çok sayıda polis raporu gönderdikten sonra, Instagram’ı kullanmaktan vazgeçti çünkü bu, zihinsel sağlığını paranoyak olma noktasına kadar etkiledi ve platformun karşılaştığı istismarı ele almadığı iddiasıyla hüsrana uğradı.

CCDH, Instagram’ın güvenlik özelliklerinin etkisiz olduğunu iddia ediyor

Instagram‘ın ana şirketi Meta’da kadın güvenliği başkanı Cindy Southworth, çalışmanın bulgularını reddeden bir bildiri yayınladı. Southworth; “CCDH’nin vardığı sonuçların çoğuna katılmasak da, kadınların taciz edilmesinin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikiriz. Bu nedenle toplumsal cinsiyete dayalı nefrete veya herhangi bir cinsel şiddet tehdidine izin vermiyoruz ve geçen yıl kadın toplumu için daha güçlü korumalar ilan ettik. rakamlar” dedi.

Nisan 2021’de Instagram, kullanıcıların nefret söylemi içeren DM isteklerini filtrelemesine olanak tanıyan ve böylece kullanıcının bu istekleri ilk etapta görmesini engelleyen Gizli Sözler özelliğini kullanıma sundu. Üç ay sonra, tacizciler taciz konusunda aşırıya kaçtığında kullanıcılara hesaplarını geçici olarak kilitleme yeteneği veren Limitler’i tanıttı. Bu güvenlik önlemleri yerinde olsa bile, CCDH, özellikle Gizli Sözler özelliği olmak üzere, bunların etkisiz olduğunu kabul etti. Özellikle, bu özelliğin, istismarı durdurmak için mağdurlara çemberler üzerinden atlama sorumluluğunu yüklediğine dikkat çekiyor.

CCDH ayrıca, kullanıcıların Heard ve Gordon gibi taciz edici mesajların kanıtlarını içeren verilere erişimde zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekti. Daha da kötüsü, Kaybolma Modunda gönderilen kötü niyetli mesajları görüntülemek zorunda kaldılar ve DM’lerine gönderilen sesli notları bildiremediler.

Instagram DM Konusunda Kendini Aştı!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu