Qualcomm Nisan 7, 2022 17:22

Snapdragon 7 Gen 1 Özellikleri Belli Oldu

Qualcomm'un yeni yonga seti Snapdragon 7 Gen 1 hakkında bilgiler ortaya çıktı. Yeni nesilde orta segment şahlanacak gibi görünüyor.
Snapdragon 7 Gen 1 Özellikleri Belli Oldu

Qualcomm bildiğiniz gibi bu yıl yonga setlerinde isim değişikliğine gitti. Snapdragon 8 Gen 1 ile yeni bir dönemi başlatan firma şimdi de Snapdragon 7 Gen 1 için yeşil ışık yaktı. Önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen bu yonga setinin özellikleri ise şimdiden ortaya çıktı.

Bu yonga seti üstün performans ve güç verimliliği sağlamak için çığır açan teknolojileri kullanan yeni bir mikro mimari ile geliştirilecek. Snapdragon 7 Gen 1 ayrıca daha yüksek 5G hızları için destek ve Adreno GPU ve Hexagon DSP’de önemli geliştirmeler de sunacak. En azından aktarılan bilgiler bu yönde.

Snapdragon 7 Gen 1’in performansına gelince, oldukça talihsiz olan Snapdragon 870’i geçemeyeceği söyleniyor. Bu, Galaxy A52 veya POCO F3 gibi cihazların bu işlemciyle cihazları kolayca yeneceği anlamına geliyor. Sızıntıları ile ünlü olan Digital Chat Station, yakın zamanda Qualcomm’un Snapdragon 7 mimarisini öğrendiğini açıkladı.

Digital Chat Station’a göre bu yonga setinde; dört adet ARM Cortex A710 performans çekirdeği, dört adet ARM Cortex A510 verimlilik çekirdeği ve bir adet Adreno 662 GPU yer alacak.

Snapdragon 7 Gen 1

Hatırlatmak gerekirse Snapdragon 8 Gen 1 dört adet ARM Cortex A710 performans çekirdeği, dört adet ARM Cortex A510 verimlilik çekirdeği ve bir adet Cortex X2 yüksek performanslı çekirdek yer alıyor. Yani anlayacağınız Qualcomm’un yeni yonga seti 8 Gen 1’in çok gerisinde kalacak. Fiyat konusunda ise MediaTek Dimensity’nin ayarında bir fiyat belirlemesi beklenen Qualcomm, orta segmentteki telefonları şahlandırmak istiyor. Yeni teknolojileri sayesinde orta segmenti üst segmente yaklaştıracak olan Qualcomm, MediaTek’ten de pazar payını geri almak istiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.