Otomobil Mart 23, 2022 16:56

Xiaomi Araba İşinde Çok İddialı Olacak

Teknoloji devi Xiaomi araba işine girmeye hazırlanıyor. 2024 yılında karşımıza Tesla'nın rakibi bir otomobil Xiaomi'den gelecek.
Xiaomi Araba İşinde Çok İddialı Olacak

Xiaomi, dördüncü çeyrek ve tam yıl 2021 mali sonuçlarını resmen açıkladı. Rapor, toplam dördüncü çeyrek gelirinin yıllık yüzde 21.4 artışla 13.4 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Şirketin düzeltilmiş net geliri, yıllık yüzde 39,6 artışla 706,8 milyon dolar oldu. 2021’in tamamı için, Xiaomi Group’un toplam geliri bir önceki yıla göre yüzde 33,5 artışla 51,5 milyar dolara çıktı. Düzeltilmiş net gelir 3.4 milyar dolara ulaştı. Bu göz dolduran verilerin akabinde Xiaomi araba işine gireceğini resmi olarak duyurdu.

Xiaomi Car projesinin Mart 2021’de duyurulmasından bu yana, bu yön tüm beklentileri aştı. Şu anda, Xiaomi Car proje geliştirme ekibi 1000 kişiyi aşıyor. Gelecekte şirket, otonom sürüş ve akıllı kabinler gibi kilit alanlarda Ar-Ge’yi genişletmeye devam edecek. Şirket, 2024’ün ilk yarısı için orijinal üretim programını sürdüreceğini doğruladı.

İlk Xiaomi araba 2024’te piyasaya sürülecek

Xiaomi‘ye göre, Xiaomi Car projesine yapılacak ilk yatırım önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar dolar olacak. Şirket genel müdür olarak Lei Jun tarafından yönetiliyor. Diğer ana üyeler arasında Wang Xiang, Lu Weibing, Liu De, Hong Feng, Li Xiaoshuang yer alıyor. Şirket ayrıca 10.000’den fazla kişiden oluşan bir araştırma ve geliştirme ekibi kurmayı umuyor.

Xiaomi araba

Xiaomi’nin Pekin-Tianjin şubesinin genel müdürü Luo Baojun’a göre, Xiaomi’nin ilk elektrikli otomobil prototipi bu yılın üçüncü çeyreğinde tanıtılacak. Tesla’ya rakip olacak olan Çinli teknoloji devi Apple’dan önce davranarak büyük bir koza sahip olacak. İlk olarak Çin’de satışa sunulması beklenen bu otomobil hakkında şimdilik detaylı bilgilerin bulunmadığını belirtelim. Bakalım bu model Türkiye pazarına ne zaman gelecek? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.