Akıllı Telefon Mart 23, 2022 15:22

Instagram Dolandırıcılık Şekli Değişti Maillere Dikkat Edin

Instagram yeni bir dolandırıcılık tehlikesiyle karşı karşıya. Telif hakkı sebebiyle hesabınız askıya alınacak konulu mesaja dikkat.
Instagram Dolandırıcılık Şekli Değişti Maillere Dikkat Edin

Popüler sosyal medya platformlarından Instagram her geçen gün yeni bir dolandırıcılık yöntemine alet ediliyor. Dolandırıcılar şu sıralar  Instagram kullanıcılarına “Telif hakkı sebebiyle Instagram hesabınız silinecek” mesajını atmaya başladı. Mail kutunuza bu yönde bir mesaj düştüğünde hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Zira kötü niyetli insanlar hesabınızı ya da bazı önemli bilgilerinizi ele geçirmek için böyle bir yönteme başvuruyor. Öncelikle mail “[email protected]” adlı bir kullanıcıdan geliyor. Gelen mesajın içeriği ise şu şekilde;

Sayın Kullanıcımız;

Hesabınızdaki şikayetler üzerine telif hakları ihlali tespit edildi. Telif hakkı ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirim sağlamalısınız. Aksi takdirde hesabınız kapatılacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan geri bildirimde bulunabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler.

Formu dikkatlice okuduktan sonra e-postanıza gelen yanıtı 0-12 saat içerisinde inceleyin.

Mesajın sonunda kullanıcıdan geri bildirimde bulunulması istenip, farklı bir siteye yönlendirme yapılıyor. Yönlendirilen sayfada sizden bazı giriş bilgileri istenerek hesabınızın ele geçirilmesi amaçlanıyor. Son dönemde birçok kullanıcı bu mesajı aldığını belirtiyor.

Aslında mesajın geldiği hesap, yazı fontu ve yapılan yazım yanlışları göz önüne alındığında bunun kurumsal bir e-posta olmadığını açıkça gösteriyor. Fakat yine dikkatsiz bazı kullanıcılar dolandırıcıların kurbanı olabilir.

Öncelikle Instagram bir kullanıcını hesabını askıya alacaksa bunun için bilgilendirme mesajı göndermez, hesabı direkt askıya alır. Bir diğer husus ise Instagram hesabınızla ilgili güvenlik kaygıları yaşıyorsanız mutlaka iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini aktifleştirin ve kullanın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.