Güncel Teknoloji Haberleri Mart 13, 2022 19:47

Çin Karbondioksiti Yakıta Dönüştürdü!

Çin'den ilginç ve faydalı araştırmalar gelmeye devam ediyor. Çin şimdi de karbondioksiti yakıta dönüştüren tesisini kurdu.
Çin Karbondioksiti Yakıta Dönüştürdü!

Çin, yılda 1.000 ton karbondioksitten temiz yakıt üretecek bir tesisin deneme işletmesini ve teknoloji değerlendirmesini başarıyla tamamladı. Dalian Kimyasal Fizik Enstitüsü (DICP) ve Zhuhai Futian Enerji Teknolojisi tarafından geliştirilen dünyanın ilk tesisi, karbondioksiti hidrojenleyerek atmosferdeki karbondioksiti azaltmaya yardımcı olabilecek temiz bir yakıta dönüştürüyor.

DICP yaptığı açıklamada, “yüksek enerji yoğunluğuna sahip katma değerli hidrokarbon yakıtları seçici olarak üretebilen bir teknoloji, temiz ve düşük karbonlu bir enerji devrimini ilerletmek için yeni bir yol sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çin, karbondioksiti çevre dostu yakıta dönüştüren bir tesis kurdu

2017 yılında yakıt üretimi için karbondioksit hidrojenasyon teknolojisi önerildi. Bu yöntem, karbondioksiti çevreye daha az zararlı olan biyoyakıtlara dönüştürmek için metal katalizörler kullanılıyor. Bu tesis, 2020 yılında Zoucheng Endüstri Parkı’nda inşa edildi. Ekim 2021’de tesis, Çin’in ulusal VI standardına uygun, 90’ın üzerinde oktan derecesine sahip çevre dostu yakıt ürettiği 72 saatlik bir testi geçti. Aynı zamanda çok az elektrik tüketiyordu.

Dalian Kimyasal Fizik Enstitüsü’nden Profesör Sun Jian, “Bu teknoloji, dünyanın CO2 kaynak teknolojisinde yeni bir aşamayı işaret ediyor ve karbon nötr olma hedefine ulaşmak için yeni bir strateji sağlıyor.” dedi. Çin’in çevre dostu ürünlere ve hizmetlere odaklanması oldukça sevindirici. Apple gibi artık rakipler de çevre dostu olmaya yöneliyor. Teknolojiyi geliştirmek için çevreyi kirlettikten sonra çevre dostu olmaya odaklanmak bize pek samimi gelmiyor diyebiliriz. Ancak zararın neresinden dönülürse kardır.

Çin

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.