Instagram Mart 2, 2022 9:25

Instagram Güncelleme Aldı! Stalkerlar Yaşadı!

Popüler fotoğraf paylaşma platformu Instagram yeni özellikleri duyurdu. Engelleri aşan bu güncelleme Stalkerlara da yarayacak.
Instagram Güncelleme Aldı! Stalkerlar Yaşadı!

Instagram, rakibi TikTok geçen yılın başlarında yaptığı gibi videolar için otomatik altyazılar özelliğini kullanıma sunmuştu. Şimdi ise bu özellik Instagram’a geldi. Bu özellik içerik oluşturucular için varsayılan olarak etkinleştirilecek. Bu nedenle altyazıları kendilerinin manuel olarak eklemeleri gerekmeyecek. Otomatik altyazılar şu anda yalnızca belirli dillerde bulunuyor. Ancak Instagram yakında daha fazla dile ve ülkeye yayılmayı planlıyor. Bu diller arasında Türkçe’nin de olduğunu belirtelim.

Otomatik altyazılar yapay zeka kullanıyor. Bu nedenle teknoloji henüz mükemmel değil. Yani Google Translate‘ten hallice diyebiliriz. Sosyal medya devi, AI yani yapay zeka öğrendikçe altyazı kalitesinin zamanla iyileşmesini bekliyor.

Bu, hem sağır hem de işitme güçlüğü çeken kullanıcılar için erişilebilirlik açısından doğru yönde atılmış bir adım olacak. İçerik oluşturucular otomatik altyazılarla yalnızca zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlelerini de genişletebilecek.

Bu, videoları sessiz izlemeyi tercih eden kullanıcıları da destekler. invideo’nun 2022 video pazarlama istatistiklerine göre; tüketicilerin yüzde 92‘si videoları sesi kapalı izliyor. Otomatik altyazıların görüntüleme istatistikleri üzerindeki etkilerini görmek ilginç olacak. Hala gelişmekte olan bir özellik olsa da, bu, içerik oluşturucuların kitlelerini oluşturmalarına ve bazı izleyicilerin alışkanlıklarını değiştirmelerine kesinlikle yardımcı olacaktır.

Ayrıca sosyal medya devi arama deneyiminin de yeni tasarımını da duyurdu. Bildiğiniz gibi bu zamana kadar yalnızca hesap ve etiket (hashtag) bulmak için kullanılan arama özelliği ile artık her türlü anahtar kelime için arama yapılabilecek. Stalkerların da işine yarayacak olan bu özellik sayesinde Instagram’da arama yapma çok daha kolay olacak.

Bu yeni iki özellik çok yakında dünya çapında hem iOS hem de Android kullanıcılarına OTA üzerinden sunulacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.