Facebook Mart 1, 2022 8:21

Rusya Facebook’u Engellemek İstiyor!

Rusya ile Ukranya savaşı Facebook'u da vuracak gibi görünüyor. Rusya'nın Facebook'u engellemek istediği ortaya çıktı. İşte detaylar.
Rusya Facebook’u Engellemek İstiyor!

Rusya Devlet Başkanı Sivil Toplum ve İnsan Haklarının (HRC) geliştirilmesinden sorumlu Konsey Başkanı Valery Fadeev, Facebook sosyal ağının Rusya Federasyonu topraklarında geçici olarak engellenmesini önerdi.

Bugün birçok kişinin sosyal ağlarda bilgi bulmaya çalıştığını, ancak Facebook’ta çok fazla sahte olduğunu söyledi. Fadeev, Facebook’un Rus yasalarına uymayı ve yanlış mesajların yayılmasını durdurmayı reddettiğini de sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Valery Fadeev; “Bu, en azından özel operasyon döneminde, Rusya’da bu ağın engellenmesi sorununu gündeme getirmek gerektiği anlamına gelir. Bu bir ifade özgürlüğü sorunu değil. Güvenilir bilgi alma insan hakkının ihlali sorunudur.” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Güvenli İnternet Ligi direktörü Ekaterina Mizulina, İnternet’in Rusça konuşulan bölümünde Ukrayna’daki olaylarla ilgili 1,3 milyondan fazla sahte haber tespit edildiğini söyledi. Rusya ile Ukranya arasındaki bu savaş teknoloji devlerini de olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Apple ve Google şimdiden yaptırımlar uygulamaya başladı. Ancak bunlar henüz Rusya’ya zarar verecek yaptırımlar değil.

Facebook

Rusya’nın bu olacakları göze aldığı açıkça ortada. Facebook’u bile kendileri engellemek istiyor. SSCB’yi yeniden kurmak isteyen Rusya‘nın bu alandaki savaşı maalesef ki 2022 yılında olmaması gereken şeyler. Bakalım Avrupa Birliği ülkeleri Ukranya’ya ne gibi yardımlarda bulunacak? Yaptırımların arkası gelecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.