Yapay Zeka Şubat 10, 2022 17:50

Sony’nin Yapay Zekası Gran Turismo Oyununda En İyi Sürücüyü Yendi

Yapay zeka gelişmeye tam gaz devam ediyor. Gran Turismo oyununda yapay zeka oyunun en iyi sürücüsünü acımadan yendi. İşte detaylar.
Sony’nin Yapay Zekası Gran Turismo Oyununda En İyi Sürücüyü Yendi

Sony, PlayStation için yarış simülatörü Gran Turismo oyununda dünyanın en iyi yarışçılarını yenebilen Gran Turismo Sophy (GT Sophy) adlı bir yapay zeka yarattığını duyurdu. GT Sophy’yi oyuna hazırlamak için Sony’deki çeşitli bölümler, temel yapay zeka araştırmalarını, hiper gerçekçi bir yarış simülatörünü ve devasa bir yapay zeka eğitim altyapısını bir araya getirdi.

Sony yapay zekası Gran Turismo oyununda insanları yendi

Yapay zeka, Temmuz ayında ilk kez en iyi dört Gran Turismo sürücüsüne karşı yarıştı, yarıştan ders aldı ve Ekim ayında başka bir yarışta insan pilotları geride bıraktı. Sony AI America direktörü ve AI’yı geliştiren ekibin lideri Peter Wurman, “GT Sophy’yi sıfırdan insanüstü seviyelere yarışmak için eğitmek 10-12 gün boyunca aynı anda yaklaşık 20 adet PlayStation çalıştırdık.” dedi.

Yapay zekanın insanları satranç, mahjong ve go’da yenmesinin aksine, bir yarış arabası sürmek için bir ajan oluşturmanın zorluğu, Sony’ye göre, gerçek zamanlı olarak alınması gereken birçok karar var.

Yarış simülatörü bildiğiniz gibi PlayStation 1 döneminde 1997’de piyasaya sürüldü. O zamandan beri oyunun 80 milyondan fazla kopyası satıldı. Wurman, “Yapay zeka için farklı zorluklar oluşturan birçok oyun var ve bu zorluklar üzerinde çalışmaya başlamayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Gran Turismo

Önümüzdeki ay PlayStation 5 için çıkışını gerçekleştirecek olan serinin yeni oyunu gerçekten doyurucu bir yarış deneyimi sunacak. DualSense desteği ve Tempest 3D özelliklerine de sahip olacak olan oyun, oyunculara yarışı iliklerinde hissetmesini sağlayacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.