Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 23, 2022 18:55

Exynos 2200 Performans Konusunda Çılgın Atıyor!

Samsung'un yeni nesil yonga seti Exynos 2200 Geekbench performans testinde ortaya çıktı. Snapdragon 8 Gen 1 işine bak koçum.
Exynos 2200 Performans Konusunda Çılgın Atıyor!

Güney Koreli Samsung 1 haftalık ertelemenin ardından Exynos 2200 yonga setini tanıttı. Ancak bu yonga setinin performans testi sonuçları kafa karıştırıyordu. Bugün ise Snapdragon 8 Gen 1’e nal toplatan Geekbench performans sonuçları ortaya çıktı. Exynos 2200’deki Xclipse 920 grafik çekirdeği, ilk testlerin gösterdiği kadar zayıf olmayabilir. Yani nihai sürümde bir dizi iyileştirme yapılacak.

Exynos 2200 tabanlı Samsung telefon Geekbench’te bizi karşıladı. Bu sonuç ortaya çıkan ilk sonuçlardan çok daha iyi olması yüreklere su serpti diyebiliriz.. Sistem 9100’ün üzerinde puan alırken, Snapdragon 8 Gen 1 sadece 6200 puan almıştı. OpenCL‘deki sonuç bu, bu yüzden henüz oyunlara yansıtmaya yetmiyor.

Kıyaslama, platform hakkında yeni ayrıntılar öğrenmemize de izin veriyor. Örneğin, GPU‘sunun 384 akış işlemcisi içermesi. Ancak frekans, benchmark tarafından 555 MHz olarak belirlendi. Ancak özellikle yüksek sonuç düşünüldüğünde bu son derece şüpheli. Yalnızca iki CPU kümesiyle ilgili bilgiler garip görünüyor.

Exynos 2200

Galaxy S22 ailesinde kullanılacak olan bu yeni yonga setinin nihai hali çok daha iyi olacak. Özellikle GPU tarafında telefondaki optimizasyonlar ile oyunlarda büyük bir devrim yaşanabilir. Samsung’un AMD ile olan işbirliği sonucunda GPU tarafında bir sıçrama yaşaması zaten bekleniyordu. Ancak bu sıçramanın meyvelerini daha göremedik. Galaxy S22 serisinde kullanılacak olan bu yonga setinin nasıl bir performans sergileyeceğini dört gözle bekliyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.