Akıllı Telefon Ocak 16, 2022 10:50

iPhone 14 Ekran ve RAM Tarafında Beklentileri Aşacak

Yeni bir rapora göre iPhone 14 serisinde yer alacak tüm modellerde 120Hz ekran tarama ve 6GB RAM yer alacak. Detaylara göz atalım...
iPhone 14 Ekran ve RAM Tarafında Beklentileri Aşacak

Apple, Eylül 2021’de 120Hz ekran tarama hızına sahip iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerini duyurdu. Serideki diğer iki model olan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’de ise 60Hz yenileme hızına sahip paneller kullanıldı. MacRumors sitesinde yer alan bir habere göre iPhone 14 modellerinde ekran tarafındaki bu ayrım ortadan kaldırılacak. Başka bir ifadeyle iPhone 14 modellerinin tümünde 120 Hz LTPO ProMotion ekran yer alacak.

Apple’ın ProMotion olarak isimlendirdiği ekran teknolojinde yenileme hızı 10Hz ile 120Hz arasında uyarlanabiliyor. Web tarayıcısında gezinirken 10Hz ya da bir oyun esnasında 120Hz ekran tarama hızı elde edebilirsiniz. Apple bu sayede pilin daha dengeli kullanılmasını sağlıyor.

Yakın zamanlı bir rapora göre iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde 8GB RAM kullanılacağı iddia edildi. Fakat MacRumors sitesi bunun aksine yine iPhone 14 serisindeki tüm modellerin 6GB RAM’e sahip olacağını bildiriyor. Hemen hatırlatalım; iPhone 13 serisinde Pro ve Pro Max’te zaten 6GB RAM yer alıyor. Fakat iPhone 13 (4GB RAM) ve mini model göz önüne alındığında RAM tarafında %50’lik bir artış sağlanacak.

Öte yandan Apple bu yıl yeni bir mini telefon duyurusu gerçekleştirmeyecek. Bunun yerine daha iPhone 14 Max tanıtılacak. Bu model iPhone 14 Pro Max ile benzer boyutta olacak, fakat kamera ve diğer bazı özellikleriyle Pro Max’in gerisinde kalacak.

Son olarak, iPhone 14 serisinde en büyük değişim görünümde olacak. Apple yıllar sonra çentiğe veda edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.