Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iOS 15 Kullanım Oranı Herkesi Şaşırtmayı Başardı

Apple'ın fazla yenilik sunmayan güncellemesi yükselişe geçti. iOS 15 kullanım oranı ile herkesi şaşırtmayı başardı. İşte detaylar.

iOS 15 Kullanım Oranı Herkesi Şaşırtmayı Başardı

Apple, uzun zamandan sonra ilk kez iOS 15 işletim sisteminin ne kadar popüler olduğuna dair verileri yayınladı. Sonuçlar, son dört yılda piyasaya sürülen iPhone’lar arasında iOS 15‘in mevcut payının yüzde 72 ve iOS 14‘ün yüzde 26 olduğunu gösteriyor. Kalan yüzde 2’lik kısım hala sistemin eski sürümlerini kullanıyor. iOS 15 kullanım oranı ile Android’e resmen göz dağı verdi diyebiliriz.

Tüm iPhone’ları hesaba katarsak, iOS 15’in payı yüzde 63, iOS 14’ün yüzde 30 ve kalan yüzde 7‘si ise eski sürümleri tercih ediyor. iPadOS 15’in payı daha da düşük. Son dört yılda piyasaya sürülen tabletler için yüzde 57 ve tüm cihazlar için yüzde 49 seviyesinde.

iOS 15 kullanım oranı

Dağıtım açısından, iOS 15, Android 12’den önemli ölçüde ileride. Ancak iOS 13 ve iOS 14’ten daha düşük. Aralık 2020’de, iOS 14 işletim sistemi cihazların yüzde 81’ine kurulmuş ve Ocak 2020’de iOS 13’ün payı yüzde 77 idi. Yani Apple’ın yenilik sunmaması kullanıcıların tercihlerini fazlasıyla etkilemiş gibi görünüyor.

Apple, iOS 15’in payını artırmak için adımlar atıyor. İlk zamanlarda, iOS 15 isteğe bağlı bir güncellemeydi, yani kullanıcılar iOS 14’te kalabiliyor ve güvenlik güncellemelerini alabiliyordu. Ancak Apple, iOS 14 güvenlik güncellemelerini durdurduğu için kullanıcılar yalnızca iOS 15’e güncelleme yaparak hata düzeltmeleri ve yeni özellikler alabiliyor. Bu yüzden cihazınız destekliyorsa iOS 15’e geçmenizde fayda var.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.