Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iPhone 14 Pro Böyle Görünebilir! Çentiğe Veda Vakti!

Apple'ın yıl sonu tanıtacağı iPhone 14 Pro modeli hakkında bilgiler gelmeye başladı. Apple'ın canavarında artık çentik olmayabilir.

iPhone 14 Pro Böyle Görünebilir! Çentiğe Veda Vakti!

Apple, yeni nesil iPhone serisi üzerinde aktif olarak çalışıyor. Çok sayıda kaynak, iPhone 14’ün sonunda küçük bir delik ile çentikten kurtulacağı konusunda hemfikir. Bugün ise iPhone 14 Pro modelinin nasıl görünebileceği konusunda görseller yayınlandın.

iPhone 14 Pro bambaşka olacak

Bundan önce, iPhone 14 serisinin ön kamera için oval bir çentik ile geleceğine inanılıyordu. Face ID sistemi için sensörler ekranın yüzeyinin altına yerleştirilecekti. Ayrıca Apple’ın bu sensörleri ekran altına aktarma konusunda herhangi bir zorluk yaşamadığı yani sistemin iyi çalıştığı bildirildi.

Şimdi Apple’ın ekranın üst kısmında çift kesimli bir tasarımı tercih ettiği söyleniyor. En son görüntüleme teknolojilerine erişimi olan Display Supply Chain Consultants ve DisplaySearch’ün kurucusu Ross Young, iPhone 14 Pro’nun yuvarlak ve oval çentik alacağını doğruladı.

Apple’ın 6.1 inç ekranlı iPhone 14, 6.7 inç ekranlı 14 Max ve 6.1 inç ekranlı 14 Pro ve 6.7 inç ekranlı 14 Pro Max dahil olmak üzere dizide dört model piyasaya sürmesi bekleniyor. Fiyat açısından ise bu yıl büyük bir zam yapılmayacak.

Yeni hattın tüm modellerinin fiyatının artacağı bilgisi de yayınlandı. iPhone 14’ün ana versiyonu 799 dolardan, 14 Max 899 dolardan, 14 Pro 1099 dolardan ve 14 Pro Max ise 1199 dolardan satışa sunulacak.

Sızıntıları ile ünlü olan Ice Universe, iPhone 14 Pro’nun nasıl görünebileceğine ilişkin görseller de yayınlandı. Eylül ayında tanıtılması beklenen bu canavarın çentiksiz olarak gelmesi Apple için büyük bir olay olacak. iPhone X’ten beri çentik kullanan Apple, geç de olsa TrueDepth kamera sistemini küçültmeyi başaracak.

iPhone 14 Pro

Apple’ın yeni canavarlarında Apple A16 yonga seti ve 4 GB RAM kullanması bekleniyor. Pro serisine özel olarak 8 GB RAM‘in de kullanılma ihtimali yüksek görünüyor. Kamera açısından büyük çaplı yenilikler sunacak olan yeni serinin tasarımsal açıdan da iyileştirmeler alması bekleniyor. Türkiye pazarında kurlardan ve vergilerden dolayı maalesef ki 20.000 TL‘den başlayan fiyatlar ile satışa sunulması beklenen bu seri bakalım devrim yaratabilecek mi? Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.