Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

iPhone 14 2 TB Depolaması ile Fark Yaratacak

Apple'ın iPhone 14 ile ilgili planları ortaya çıkmaya başladı. Telefonun 2 TB'lık sürümü olabilir. Hard disk mi alıyoruz telefon mu?

iPhone 14 2 TB Depolaması ile Fark Yaratacak

Cupertinolu teknoloji devi bu yıl 1 TB depolama alanına sahip olan iPhone modellerini satışa sunmuştu. Ancak Eylül ayında tanıtılacak iPhone 14 serisi için firmanın başka planlarının olduğu ortaya çıktı. Son gelen bilgilere göre iPhone 14’ün tam 2 TB’lık dahili depolama birimli sürümü bulunacak. Hard disk gibi telefon yapacak olan Apple’ın bu canavarı ülkemizde kaç TL’ye satacağını düşünmek bile istemiyoruz…

Apple’ın iPhone 14 serisi telefonlarında QLC NAND flash belleğe geçmeyi planladığına dair ilk söylentiler ortaya çıktı. Tedarik zinciri kaynakları, patlamaların görünümünde ve kaldırılmasında yapılan büyük değişikliklere ek olarak, iPhone 14’ün 2 TB flash belleğe sahip modelleri içereceğini doğruluyor. Aynı zamanda bir QLC NAND flash bellekten bahsettiğimiz doğrulandı.

Kaynağa göre Apple, kısmen geliştirilmiş kamera özellikleri nedeniyle iPhone’un maksimum depolama kapasitesini tekrar artırmaya karar verdi. Özellikle, görüntü sensörünün çözünürlüğünün 12’den 48 megapiksele artması ve ayrıca 8K video desteği nedeniyle, maksimum video boyutu önemli ölçüde artacak. Bazı Apple ortaklarının ise iPhone 14’ün 2 TB flash depolama alanına sahip prototiplerini test ettiği bildiriliyor.

iPhone 14

Aynı zamanda, QLC flash bellek ile ilgili endişeler de tekrar dile getiriliyor. Bunun nedeni, QLC’nin performansının ve güvenilirliğinin TLC flash belleğinki kadar iyi olmamasıdır. Ayrıca bu miktarda belleğe sahip akıllı telefonların ortaya çıkması, iPhone’un ortalama satış fiyatını bir kez daha artıracak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.