Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Exynos 2200 Hakkında Kritik Açıklama Geldi

Samsung, Exynos 2200 yonga seti hakkında son birkaç gündür ortaya atılan iddialara cevap verdi. Kralın dönüşü yakında olabilir.

Exynos 2200 Hakkında Kritik Açıklama Geldi

Teknoloji dünyasında birkaç gündür Exynos 2200 yonga seti hakkında farklı sesler yükselmeye başlamıştı. Bu yonga setinin 2 gün önce tanıtılması gerekirken Samsung sessiz sedasız yonga seti ile ilgili olan tüm açıklamalarını silmişti. Hala tanıtılmayan bu yonga seti hakkında doğal olarak ortaya iddialar atıldı. Bu iddialar arasında Samsung’un yonga setinin güçsüz kaldığı için Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinin kullanılacağı da yer alıyordu.

Exynos 2200 iptal edilmedi! Yakında tanıtılabilir!

Bu  söylentilerin ardından Samsung, gecikmeyi onaylayan resmi bir açıklama yayınladı. Samsung, Galaxy amiral gemisi serisiyle birlikte özel AMD RDNA 2 mimarisi tabanlı grafiklere sahip AMD GPU’lu bir sonraki amiral gemisi Exynos yongasını tanıtacağını doğruladı.

Samsung ayrıca işlemcinin üretimi ve performansı ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını da garanti etti. Samsung’a göre GPU, Exynos 2100‘de bulunan performans sorunlarını da çözecek.

Söylentilere göre Exynos 2200’ün Galaxy S22 serisi ile birlikte Ocak sonu veya Şubat başında çıkması bekleniyor. Galaxy S22 serisinin 8 Şubat‘ta resmiyet kazanması ve Şubat ayının sonunda dünya çapında piyasaya çıkması bekleniyor.

Daha önceki sızıntılara göre, çipin Samsung’un 4nm LPE işlem teknolojisini kullandığı ve verim sorunlarıyla karşı karşıya olduğu bildiriliyor ve şirket Kuzey Amerika, Çin ve Hindistan’da Snapdragon 8 Gen 1 ve Avrupa ve Kore’de kendi yonga setini kullanabilir. Yani Türkiye’ye muhtemelen Galaxy S22 serisi Exynos 2200 ile gelecek.

GPU tarafında büyük bir sıçrama sunması beklenen bu yonga seti mobil oyunların geleceğini önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Bakalım Samsung ve AMD işbirliği sonucunda ortaya nasıl bir yonga seti çıkacak? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.