Tesla Ocak 12, 2022 20:54

Tesla Hacklendi! Hem de 19 Yaşında Biri Tarafından!

Elon Musk'ın devrim yaratan Tesla otomobili hacklendi. Hem de 19 yaşındaki bir hacker koskoca firmanın arabasını hackledi.
Tesla Hacklendi! Hem de 19 Yaşında Biri Tarafından!

Almanya’dan 19 yaşındaki bir hacker, dünya çapında 13 ülkede iki düzineden fazla Tesla otomobilin bazı işlevlerine erişim sağladığını iddia etti. Bu erişim ilginç bir şekilde, Tesla‘nın altyapısındaki bir güvenlik açığı nedeniyle değil, sahipleri tarafından üçüncü taraf hizmetlerin ve API anahtarlarının kullanılması nedeniyle elde edildi.

19 yaşında Tesla otomobilleri hackledi!

Koca firmayı hackleyen 19 yaşındaki bu hacker; açık sayesinde Nöbetçi Modunu kapatabileceğini, kapıları açabileceğini, pencereleri açabileceğini ve uzaktan kumanda kullanarak bir araba çalıştırabileceğini belirtiyor. Bunların hepsini sahibinin bilgisi olmadan yapabiliyor. Ayrıca aracın tam yeri de harita üzerinden görüntülenebiliyor.

Neyse ki, bilgisayar korsanı ona zarar vermeyeceğini söylüyor. Ancak hesaplarını nasıl daha iyi koruyacaklarını bilmeleri için sahiplerle iletişime geçmek istiyor. Ne yazık ki, bunu nasıl yapacağını henüz çözemedi. Hacker Columbo daha sonra, etkilenen sahiplerini bilgilendirmek için şu anda Tesla’nın güvenlik ekibiyle koordinasyon içinde olduğunu belirtiyor.

Tesla

Elon Musk’ın keyfini kaçıracak olan bu olayın kötü niyetli kişiler tarafından yaşanmaması oldukça sevindirici. Genç hackerın Tesla’yla iletişime geçmesi ve güvenlik açığını kapatmak için firmaya yardım etmesi de güzel. Muhtemelen Elon Musk bu genci göz ardı etmeyecek ve çalışma teklifi sunacaktır. Genellikle bu tip dev firmalar açıklarını bulan hackerları bünyesine katmak ve güvenlik konusunda daha iyi olmak istiyor.

Otonom araçların en büyük düşmanı güvenlik açıkları olacak gibi görünüyor. Umarız bu alanda firmalar ciddi önlemler alır. Yoksa otomobilinizin bir anda kendi kendine hareket ettiğini görebilirsiniz. Çünkü tam yetki sayesinde hackerlar bunu bile yapabilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.