Ocak 12, 2022 16:51

Samsung Kullanıcıları Kararını Verdi! Exynos mu? Snapdragon mu?

Samsung'un Galaxy S22'de kullanılması istenilen işlemciyi kullanıcılar seçmeye başladı bile. Bakalım Exynos mu yoksa Snapdragon mu seçilecek?
Samsung Kullanıcıları Kararını Verdi! Exynos mu? Snapdragon mu?

Galaxy S serisinde bildiğiniz gibi iki farklı işlemciler yer alıyor. Exynos ve Snapdragon yongalı bu telefonlar performans açısından birbiri ile eşdeğer performans sergiliyor. Ancak Samsung’un bu yılki Exynos 2200 yonga seti ile Snapdragon 8 Gen 1 arasında büyük performans farkı olacak gibi görünüyor. Çünkü Samsung bu süreçte boş durmadı ve GPU tarafında AMD gibi bir dev ile anlaştı.

Ancak bu anlaşma Samsung’a pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Ice Universe Samsung’un yonga seti ile Qualcomm’un yonga seti arasında büyük fark olursa firmanın Avrupa’da mahkemelik olabileceğini ima etmişti.

Bugün ise Ice Universe Twitter hesabı üzerinden bir anket düzenledi. Galaxy S22 ailesinde hangi işlemciyi görmek istiyorsunuz temalı bu ankette şu an açık ara Snapdragon 8 Gen 1 üstün durumda. 10.000‘den fazla oyun kullanıldığı bu ankette %81 ile Snapdragon yonga seti önde yer alıyor. Siz de oy kullanmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Bu fark anket sonunda kapanmayacak gibi görünüyor. Avrupa pazarında kullanıcıların neden Snapdragon 8 Gen 1‘i görmek istediği anlaşılır gibi değil. Çünkü daha Samsung kendi yongasını tanıtmadı. AMD ile olan işbirliği sayesinde özellikle mobil oyunlarda büyük performans farkı yaşanacak.

Ancak Samsung’un Avrupa’da dava edilmemek için performansı kısıtlayacağı söyleniyor. Eğer böyle olursa Snapdragon 8 Gen 1’in kullanılması daha mantıklı bir seçim olabilir. Bakalım Güney Koreli teknoloji devi işlemci konusunda bu yıl nasıl bir politika izleyecek? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.