Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Xiaomi 12 ve iPhone 13: Özellik Karşılaştırması

Xiaomi'nin canavarı Xiaomi 12 ile Apple'ın yok satan telefonu iPhone 13'ü karşılaştırdık. Bakalım hangi telefon daha iyi?

Xiaomi 12 ve iPhone 13: Özellik Karşılaştırması

Geçtiğimiz yıl Xiaomi 12’nin piyasaya sürülmesiyle sona erdi. 580 dolarlık fiyatı ile dikkat çeken Xiaomi 12, hem Android telefonlar arasında hem de Apple’ın iPhone 13 serisine büyük bir göz dağı vermişti. Özellikle Apple’ın yok satan telefonu iPhone 13, Xiaomi’nin canavarı karşısında biraz hezimete uğramıştı. Çünkü daha fazla özelliği bu telefon yarı fiyata sunabiliyor.

Biz de sizler için şu sıralar çok popüler olan bu iki modeli teknik özellikler açısından karşılaştırdık. Farklı işletim sistemlerine sahip olan bu iki telefon arasında bakalım tercihiniz hangisinden yana olacak? Dilerseniz lafı uzatmadan karşılaştırmamıza geçelim.

Xiaomi 12 vs iPhone 13

Tasarım

iPhone 13 kesinlikle ikonik bir tasarıma sahip ve düz kenarları sayesinde oldukça modern görünüyor. Ancak bu tasarım artık kabak tadı verdi. iPhone X’ten beri bu tasarım cilalanıyor. iPhone 11’in tasarım hatlarını koruyan bu telefon kameraların çapraz yerleştirilmesi ile farklılık gösteriyor. Ayrıca iPhone 13’te hala çentik yer alıyor.

Xiaomi 12’ye baktığımızda ise daha fazla kullanım alanı sunan nokta çentiği görüyoruz. Xiaomi 12’nin tasarımı da klasik Xiaomi ve Redmi tasarımlarını andırıyor. Öte yandan, iPhone 13 daha iyi bir yapı kalitesine sahip. iPhone 13’ün ön camı ve arka camı Ceramic Shield ile korunuyor ve IP68 sertifikası sayesinde 6 metre derinliğe kadar su geçirmiyor. Xiaomi 12’de maalesef ki IP68 sertifikası yer almıyor.

Xiaomi 12 ve Xiaomi 12 Pro

Xiaomi 12’nin kompakt tasarımı ile iPhone 13’ten bir adım önde olduğu açıkça belli. Tek elle kullanım açısından Xiaomi bizce daha başarılı.

Ekran

Kağıt üzerinde, Xiaomi 12 daha gelişmiş bir ekrana sahip. Bir milyar renk, 120 Hz yenileme hızı, HDR10+ sertifikası ve Dolby Vision desteğine sahip bir OLED panel ile geliyor. Ancak kağıt üzerindeki özellikler her zaman daha iyi olduğunu göstermiyor. iPhone 13, Super Retina XDR OLED ekranıyla inanılmaz derecede doğru renk üretimi sağlıyor. Ayrıca bu ekran Dolby Vision ve HDR10’u da destekliyor.

Ancak iPhone 13’ün iki dezavantajı var. Bunlardan ilki çağdışı olan 60 Hz tazeleme hızı ve ekrana gömülü parmak izinin olmaması. Xiaomi’nin canavarında 120 Hz tazelemeli panel ve ekran altı parmak izi okuyucusu bulunuyor. Özellikle hala maskeyle gezdiğimiz bugünlerde parmak izi okuyucusunun olması büyük bir avantaj diyebiliriz.

Xiaomi 12 Fiyatı

120 Hz tazeleme ile 60 Hz arasında dağlar kadar fark var. Her iki telefon renk üretiminde başarılı olsa biz Xiaomi 12’nin ekranın bir adım önde görüyoruz.

İşlemci

iPhone 13’te bizi 5nm üretim sürecine sahip Apple A15 yonga seti karşılıyor. Bu yonga seti 3.22 GHz hızda çalışıyor. Xiaomi 12’de ise 3 GHz frekansta çalışan Snapdragon 8 Gen 1 yer alıyor. Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinin ısınma sorunu yaşadığı söyleniyor. Ayırca hız açısından Apple A15’in de gerisinde. Bu yüzden performans açısından iPhone 13 önde. Ancak bu Xiaomi 12’nin düşük performans sergilediği anlamına gelmesin. Her iki işlemci de 2022’ye damgasını vuracak kapasitede.

iPhone 13’te iOS’in RAM tüketmemesinden dolayı 4 GB RAM yer alıyor. Android ise bildiğiniz gibi RAM canavarı. Bu yüzden Xiaomi 12’de 8 GB RAM yer alıyor. Ancak bu 8 GB RAM’in iOS’te pratikte 4 GB RAM’den yavaş performans sergilediğini belirtelim. iOS akışkanlığı maalesef ki Android’de daha az. Bu yüzden RAM karşılaştırması yapmak pek doğru olmaz.

Kamera

Xiaomi 12’nin kamera donanımı açık ara iPhone 13’ten daha üstün. Xiaomi’nin canavarı OIS’li 50 MP ana kameraya, 13 MP ultra geniş sensöre ve 5 MP telefoto makro kameraya sahip. Ancak buna rağmen, iPhone 13, iOS tarafından sağlanan harika kamera yazılımı ve algoritması sayesinde birçok senaryoda daha iyi fotoğraflar çekiyor.

Nihai bir karar vermek için henüz çok erken çünkü Xiaomi 12 sadece birkaç gün önce resmiyet kazandı ve henüz kimsenin kameralarını kapsamlı bir şekilde test etme şansı olmadı.

Batarya

iOS, Android 12 ve MIUI 13 ile karşılaştırıldığında daha iyi optimize edilmiş olsa da, Xiaomi 12’nin pili çok daha büyük olduğu için iPhone 13 ile karşılaştırıldığında fark atıyor. Xiaomi 12’de 4.500 mAh kapasiteli tam 67W hızlı şarj teknolojisi yer alıyor. iPhone ise bildiğiniz gibi. Günde 2 defa şarja takmak ve saatlerce şarj olmasını beklemeniz gerekiyor. Bu yüzden Xiaomi rakibini batarya konusunda hezimete uğratıyor.

Fiyat

Xiaomi 12’nin fiyatı 580 dolar gibi inanılmaz derecede uygun. Ancak iPhone 13’ün fiyatı ise 900 dolar. Neredeyse iki katı. Bu fiyat farkı şüphesiz ki Xiaomi 12’nin satışlarını uçuracak. Daha iyi bir telefona kim yarı fiyat ödemek istemez ki?

Xiaomi 12 Artıları

  • Daha hızlı şarj desteği
  • 8K video kaydı
  • Daha büyük pil
  • Tersine şarj desteği
  • Muazzam fiyat

iPhone 13 Artıları

  • Hızlı ve stabil bir performans
  • FaceID desteği
  • IP68 sertifikası
  • MagSafe desteği
Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.