Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Tim Cook Maaşı ile Ülke Satın Alabilir!

Apple'ın CEO'su Tim Cook, yıllık maaşı ile dudak uçuklattı. Ünlü CEO'nun maaşı ile resmen ülke alınır. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Tim Cook Maaşı ile Ülke Satın Alabilir!

Apple‘ın, 2021’de CEO Tim Cook’a şirket çalışanlarının ortalama maaşının 1.447 katı kadar bir miktar ödediği ortaya çıktı. Apple tarafından yayınlanan belgelerdeTim  Cook, yılda yaklaşık 100 milyon dolar kanadı. Apple’ın 2021 yılında ortalama çalışan ücretlerinin 68.254 dolar olduğunu tahmin ediyor. Karşılaştırma için 2020’de 57.783 dolar olduğunu ve Cook’un 256 kat daha fazla kazandığını belirtelim.

Tim Cook Apple ile büyümeye devam ediyor

iPhone telefonlara yönelik artan talebin ardından, Apple’ın bu yılki geliri yüzde 30’dan fazla artarak 365,82 milyar dolara ulaştı ve şirketin piyasa değeri kısa süre önce 3 trilyon doları aştı.

Maaşı 3 milyon dolar olan Cook’un, 82.3 milyon dolarlık hisse şirketin belirli finansal göstergelere ulaşması için 12 milyon dolarlık ikramiye ve hava yolculuğu, emeklilik planları, sigorta primleri gibi gelirleri de var. Toplamda ünlü CEO 98.7 milyon dolar kazandı. 2020’de ise Cook’un kazancı 14,8 milyon dolardı.

Tim Cook

Cook, kurucu ortak Steve Jobs’un ölümünden aylar önce emekli olduğu Ağustos 2011’de Apple’ı devraldı. Cook’un şirketi yönettiği süre boyunca, hisseleri yüzde 1000’den fazla arttı. 3 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli firması olan Apple’ın bu başarısındaki en büyük etken şüphesiz ki Cook. Herkes nerede o Steve Jobs dönemindeki Apple dese de Cook’un başarısı da oldukça fazla. Hatta ekonomik açıdan bakarsak Tim Cook’un Steve Jobs’tan bile başarılı olduğunu rakamlar ile söyleyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.