Akıllı Telefon Ocak 9, 2022 10:50

realme Android Güncelleme Dağıtımında Sınıfta Kalıyor

realme dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon üreticisi konumunda. Ancak realme söz konusu Android güncelleme dağıtımı olduğunda bekleneni veremiyor.
realme Android Güncelleme Dağıtımında Sınıfta Kalıyor

Çinli akıllı telefon üreticisi realme elde ettiği satış rakamları nedeniyle rakipleri tarafından gıptayla bakılıyor. realme en hızlı büyüyen telefon üreticisinin yanında, en hızlı büyüyen Android 5G akıllı telefon markası konumunda. realme bu denli yüksek satış rakamlarına ulaşırken, firma söz konusu Android güncelleme dağıtımı olduğunda hala bekleneni veremiyor.

Mevcut duruma baktığımızda her Android üreticisi gibi realme de iki büyük güncelleme ve üç yıl boyunca güvenlik odaklı yazılım desteği sunmak zorunda. Peki tüm markaları buna uyuyor mu? Tabii ki hayır… realme’nin mevcut giriş ve orta segment telefonların iki büyük Android güncellemesi alıp almayacağı şüpheli. İki büyük güncelleme genelde üst segment modellere sunulmakta.

Birçok rakibi güncelleme desteğini üç yıla, güvenlik yazılım desteğini ise dört yıla çıkarırken, realme için durum aynen devam edecek. realme CEO’su Madhav Sheth, Android Authority sitesine verdiği röportajda şirketin eski yazılım politikasına bağlı kalmaya devam edeceğini açıkladı. Başka bir deyişle realme akıllı telefonlara yalnızca iki Android güncellemesi ve üç yıl boyunca güvenlik güncellemesi sunmaya devam edecek. Kıdemli yönetici, bugünün akıllı telefonlarının ortalama yaşam döngüsünün 24 ila 26 ay olduğu, dolayısıyla iki güncellemenin yettiğini söylüyor.

Daha önce belirttiğimiz gibi bu açıklama yapılmış olsa dahi, tüm realme telefonlar iki büyük Android güncellemesi almayacak. Genelde amiral gemisi ve bazı orta segment modellerde güncelleme politikasına bağlı kalınıyor.

realme’nin kardeş şirketleri olan OnePlus ve OPPO, Android güncellemelerini üç yıla, güvenlik desteğini dört yıla çıkardı. realme’nin eski politikayı sürdürecek olması gerçekten çok garip.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.