Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Giriş Seviyesi Intel i3-12100F, İnanılmaz Bir Dünya Rekoru Kırdı!

Şirketin Alder Lake mimarili giriş seviyesi Intel Core i3-12100F, şaşırtan performansıyla olağanüstü bir rekor kırdı. İşte detaylar.

Giriş Seviyesi Intel i3-12100F, İnanılmaz Bir Dünya Rekoru Kırdı!

CES 2022’de tam olarak 50’yi aşan sayıda işlemci tanıtan Intel, i3-12100F işlemcisi ile birlikte gündemi salladı. Dünyanın en hızlı dört çekirdekli işlemcisi unvanını kapan işlemci, hız aşırtılmış işlemcileri bile geride bıraktı.

Intel Core i3-12100F İşlemci Hız Sıralamalarını Alt Üst Etti!

Bu başarıyı hem de stok soğutucu ve stok saat hızları ile birlikte yakalayan işlemci, Intel’in Alder Lake serisinde ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha kanıtlamış oluyor. Performans değerlerine geçmeden önce işlemcinin özelliklerine bir göz atalım.

97 dolar fiyat etiketi ile tanıtılan işlemci, en giriş seviyesi LGA 1700 soketli işlemciler arasında yer alıyor. Çip tamamı 10nm sürecinde üretilmiş Golden Cove çekirdeklerine dayanıyor. Sahip olduğu 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı ile birlikte temel 3.3 GHz ve turboda 4.3 GHz saat hızlarına çıkıyor. 58W’lık temel ve 89W’lık maksimum güç tüketimine sahip olan işlemci, yakaladığı performansı ile en hızlı dört çekirdekli işlemci oldu.

Intel i3-12100F

Ünlü bir hız aşırtmacı tarafından gerçekleştirilen Y-Cruncher (PI-1B) performans testlerinde i3-12100F, sıralamadaki 5.6 GHz’e hız aşırtmalı AMD Ryzen 3 5300G’yi stok saat hızları ile alt etti. Olağanüstü performans sunan bu mavi işlemcimiz, kırmızı rakibini hız aşırtmasız şekilde geçerek dört çekirdekli işlemciler arasında birinci geldi ve bu alanda bir dünya rekoru kırdı. Hatta eski nesil Intel i7-7740X’i bile geçen işlemci, Intel’in başarısını gözler önüne seriyor. Intel’in yeni gelişmeleri için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.