PlayStation Ocak 6, 2022 19:51

PlayStation VR2 4K Çözünürlüğü ile Dikkat Çekiyor

PS5 ile uyumlu olan PlayStation VR2 CES 2022 etkinliğinde tanıtıldı. Oyunlarda sanal gerçeklik deneyimi artık 4K'ya çıkıyor.
PlayStation VR2 4K Çözünürlüğü ile Dikkat Çekiyor

Sony, CES 2022‘deki sunumu sırasında sanal gerçeklik cihazının yeni sürümünü tanıttı. Yeni cihaz PlayStation VR2 adıyla gelecek. Bu cihaz aslında konsol veya hatta bir VR genişletici olarak kabul edilebilir. Yeni cihaz 4K özelliğine sahip olacak ve ayrıca kulaklığa entegre edilmiş bir göz izleme tekniği olan artırılmış görüş alanı ve foveated rendering özelliğine sahip olacak.

Ayrıca PS VR2’de yer alacak Sense kontrolörleri de belli oldu. PlayStation Blog’da Hideaki Nishino, oyuncuların DualSense’te benzer şekilde dokunsal tepki ve uyarlanabilir tetikleyicileri hissedeceklerini söyledi.

Görsel olarak PlayStation VR2, sınıfındaki en iyi deneyimi sunacak. Yeni VR kask; 4K HDR, optimize edilmiş görüntü işleme ve 100 derece görüş alanına sahip olacak. Sanal gerçeklik deneyimi, yeni PS VR2 Sense kontrolleri ile birlikte şaha kalkacak. Bu kontrolcüyle oyuncuların oyunlarıyla daha içgüdüsel bir şekilde etkileşime girmesine izin verilecek.

DualSense gibi, VR kontrolü de dokunsal tepki ve uyarlanabilir tetikleyicilere sahip olacak. PS5’e bağlantı tek bir kablo üzerinden olacak ve cihazın oyun kitaplığı, Horizon: Call of the Mountain’ın gelmesiyle başlayarak günden güne artacak.

Guerrilla Games’in ikonik oyunu, Şubat ayında PlayStation 4 ve PlayStation 5’te çıkışını yapacak olan ve merakla beklenen Horizon Forbidden West sayesinde son zamanlarda manşetlerde. Birdenbire PlayStation, Aloy’un evreninde geçen VR2 için yeni bir oyun duyurdu. Bu duyuru VR oyunlarının geleceği hakkında umutlanmamızı sağlıyor.

Hollandalı stüdyonun yöneticisi Jan-Bart van Beek, PS Blog’daki bir gönderide, oyunun hikayesinin yeni bir karakter tarafından anlatılacağını söyledi. Ancak oyuncular yine de Aloy ve diğer tanıdık yüzlerle karşılaşacaklar.

PS VR2’nin görüntüleme yöntemi OLED olacak ve frekans oranı 90Hz ile 120Hz arasında olacak. Kulaklıkta dört kamera bulunacak ve PS5 ile iletişim USB Type-C üzerinden yapılacak. Cihazın çözünürlüğü 2000×2040 olacak ve ayrıca Tempest teknolojisinin kendisi gibi sürükleyici özellikler sunan kaskla birlikte 3D Ses özelliğine sahip olacak.

Horizon Calling of the Mountain gibi PSVR2’nin de henüz açıklanmış bir çıkış tarihi yok.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.