Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Telefonda LCD Ekranlar Tarih Oluyor! AMOLED Yükselişte!

Telefonlarda LCD ekran artık yavaş yavaş tarih oluyor. AMOLED panelleri artık daha fazla orta segment telefonda görmeye başlayacağız.

Telefonda LCD Ekranlar Tarih Oluyor! AMOLED Yükselişte!

Telefon üreticileri uygun fiyatlı telefonlarında bildiğiniz gibi maliyeti düşürmek için LCD panel kullanıyor. Apple bile iPhone 11‘de LCD panel kullanmıştı. Ancak iPhone 12 ile tüm modellerini OLED’e geçiren Apple, bir devrin kapısını araladı. Android cephesinde ise artık orta segment telefonlarda AMOLED paneli görüyoruz. Ancak hala daha bazı modellerde LCD panel kullanılıyor. Bu durum çok yakında değişecek gibi görünüyor. LCD panel sadece giriş segmenti ile sınırlı kalabilir.

Apple, Samsung ve Çin markalarının telefonlarında OLED panellerin artan kullanımı, 2021 yılında bu teknoloji için bu pazarda yüzde 42 penetrasyon oranına yol açtı. Bu veriler, trendin artacağını tahmin eden analitik şirket TrendForce uzmanlarından geliyor. Analistlere göre bu yükseliş 2022’de de devam edecek.

TrendForce analistlerine göre, AMOLED üretim hatlarını genişletmek için çok sayıda panel fabrikasının yaptığı yatırımın devam etmesiyle 2022’de AMOLED’in telefonlardaki penetrasyon oranı yüzde 46 olacak.

Aynı zamanda, LTPS LCD panellere olan talep azalacak ve üreticilerin üretim tesislerini orta büyüklükteki LTPS panellerine geçirmesine neden olacak. 2022’de LTPS‘nin akıllı telefon paneli pazarındaki payı yüzde 31’den yüzde 27’ye düşecek. IGZO panellerin payı yüzde 27’den yüzde 28’e yükselecek.

AMOLED

Panel teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile maliyetler de düşüyor. Bu sayede firmalar rahat bir şekilde AMOLED’e yönelebiliyor. Umarız çok yakında LCD paneller dediğimiz gibi sadece giriş segmentine has bir teknoloji olur.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.