Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Android Telefonlar Antalya Depremini Bildi!

Antalya'da gerçekleşen ve korkutan deprem Android telefonlar ile dakikalar öncesinde tahmin edildi. Teknoloji asıl bugünler için lazım.

Android Telefonlar Antalya Depremini Bildi!

Bugün sabah 06:20 sularında Antalya’da 5.3 şiddetinde korkutan bir deprem ile Türkiye güne başladı. Bu depremin önceden haber edilmesi vatandaşlarımızı bir nebze rahatlattı diyebiliriz. Android telefonlar, Android’de yer alan Deprem Uyarı Sistemi özelliği sayesinde kullanıcılara depremden dakikalar öncesinde haber verildi. Neredeyse tüm telefonlarda yer alan bu özelliğin Google hayat kurtaracağını söylemişti. Nitekim de öyle oldu.

Deprem Uyarı Sistemi Android Telefonlar Üzerinde Nasıl Aktif Edilir?

Peki, bu uyarı sistemi nasıl aktif ediliyor? Bu sistemi kullanıma açmak için telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın. Arama alanına “Konum” yazın ve tıklayın. Açılan ekranda, “Deprem Uyarıları” seçeneğine tıklayın ve aktif edin. Bu özelliği açtıktan sonra bölgenizde olacak depremlerden önceden haberdar olabilirsiniz.

Bu özellik aslında iOS‘te de yer alıyor. Ancak Apple Türkiye, deprem uyarı sistemini maalesef ki ülkemizdeki iPhone’larda aktif hale getirmedi. Yaşanan bu olaydan sonra Apple’ın da bu konuda bir hamle yapması ve iPhone’ların da depremi önceden tespit edip bildirmesi bekleniyor.

Android telefonlar Antalya

Teknolojinin bu tip özellikler ile hayat kurtarması oldukça önemli. Akıllı saatler ile artık tansiyonlarımızı bile anlık olarak ölçebiliyoruz. Yakında şeker ölçüm özellikleri de eklenecek. Teknolojinin sağlık ve yaşam üzerine inşa edilmesi büyük önem taşıyor. Bakalım teknoloji devleri önümüzdeki süreçte karşımıza hayatımıza kolaylaştıran ne gibi yenilikler ile çıkacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.