Yazılım Ocak 4, 2022 17:55

Ubuntu Oyun için Daha İyi Hale Geliyor

Windows'tan sonra Ubuntu oyun odaklı işletim sistemi haline gelmeye başlayacak. Yeni iyileştirmeler oyunların önünü açacak.
Ubuntu Oyun için Daha İyi Hale Geliyor

Linux işletim sistemi çok yakında oyuncular için harika bir seçim olabilir. Kaynağa göre Canonical, Ubuntu’da masa oyunları için ürün müdürü pozisyonu için bir çalışan arıyor. Ubuntu oyun odaklı bir işletim sistemi haline dönüşecek gibi görünüyor. Windows’tan sonra Ubuntu’nun da oyunlar için iyileştirme alacak olması oldukça sevindirici. Özellikle bu işletim sisteminin Windows 11’e göre PC’leri kastırmaması ve ücretsiz olması Microsoft’un tahtını sallayabilir.

Ubuntu’nın açtığı görev pozisyonunun tanımında; “Ubuntu’yu oyun için en iyi Linux seçeneği yapın. Optimum kare hızları ve gecikme için en son grafik sürücülerini ve ayarları sağlamak için yarı iletken dünyasındaki ortaklarla ve ürün adaletini ve kullanılabilirliğini sağlamak için hile önleme işlevleri gibi mekanizmaların yerinde olmasını sağlamak için oyun endüstrisindeki ortaklarla birlikte çalışıyoruz.” ifadeleri yer alıyor.

Linux için oyunlarda çok ilerleme kaydedildiğini belirtelim. Öncelikle Windows oyunlarının Linux üzerinde çalışmasını sağlayacak Steam Proton aracı üzerinde çalışılıyor. İkincisi, Steam Deck’in duyurulmasıyla birlikte AMD, Linux sürücüleri üzerinde daha aktif çalışmaya başladı. Bu gelişmeleri göz önünde bulundurursak, Linux’un yakında oyunlar için önemli bir platform olacağını söyleyebiliriz.

Ubuntu oyun

Windows’un oyun konusunda ne kadar stabil olduğu ortada. Ancak oyun oynamak için işletim sistemine ayrıca ücret ödenmemesi gerekiyor. Ubuntu bunu kıracak gibi görünüyor. Umarız oyun alanındaki gelişmeler daha da hızlanır ve Ubuntu üzerinden akıcı bir şekilde oyun oynamak mümkün hale gelir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.