Akıllı Telefon Aralık 31, 2021 9:21

Samsung Exynos 2200 İçin Tarih Verdi! Snapdragon 8 Gen 1’e Rakip Geliyor

Samsung Exynos 2200 için beklenen tarihi nihayet açıklandı. Galaxy S22 serisine güç verecek işlemcisinin detaylarına göz atıyoruz.
Samsung Exynos 2200 İçin Tarih Verdi! Snapdragon 8 Gen 1’e Rakip Geliyor

Mobil dünyasında üst segmente güç verecek işlemciler bir bir tanıtılıyor.Önce  MediaTek Dimensity 9000, sonrasında Snapdragon 8 Gen 1 işlemcileri tanıtıldı. Sırada ise Samsung Exynos 2200 var. Galaxy S22 serisine güç verecek işlemci için Samsung cephesinden beklenen açıklama geldi. Samsung işlemcinin 11 Ocak tarihinde duyurulacağını sosyal medya hesaplarından yayınladığı bir video ile onayladı.

Samsung’un yayınladığı ilk video işlemcisinin oyun performansına vurgu yapıyor. Exynos 2200 ile birlikte ilk kez bir işlemci AMD tarafından geliştirilen bir GPU kullanılacak. Açıkçası AMD işlemcinin nasıl bir oyun performansı sunacağı merak konusu.

Öte yandan işlemcinin detayları hakkında henüz resmi açıklamalar gelmedi. Fakat daha önce ortaya çıkan verilere göre Exynos 2200 5 nm üretim sürecinde geliştirilecek. Snapdragon 8 Gen 1’in 4nm üretim sürecinde geliştirildiği göz önüne alındığında Exynos 2200’ın bu noktada bir dezavantajı bulunuyor.

Yeni nesil Exynos işlemcisi kuşkusuz gözler AMD’nin grafik biriminde olacak. PC ve konsollarda görülen RDNA2 GPU’nun oyun tarafında Adreno GPU kadar hatta daha iyisini sunabileceği yönünde iddialar var. Bunun yanında AMD GPU’da ışın izleme ve değişken oranlı gölgeleme gibi etkileyici özelliklerle gelecek.

Exynos 2200, bir Cortex-X2 CPU çekirdeği, üç Cortex-A710 CPU çekirdeği ve dört adet Cortex-A510 CPU çekirdeği olmak üzere toplam sekiz çekirdekten oluşacak.  İşlemcinin ayrıca geliştirilmiş bir 5G modeme, daha iyi görüntü sinyali işlemeye ve gelişmiş AI işlemeye sahip olması bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.