NVIDIA Aralık 30, 2021 20:52

NVIDIA, RTX 40 Serisi için Çok Beklenen Teknolojiyi Getirecek

Performans konusunda çığır açacak NVIDIA RTX 40 serisi için çok beklenen bir teknoloji için yeşil ışık gözüktü. İşte detaylar.
NVIDIA, RTX 40 Serisi için Çok Beklenen Teknolojiyi Getirecek

Grafik devinin NVIDIA RTX 40 serisinde kullanacağı “Ada Lovelace” isimli grafik işlemcilerine TSMC’nin çok beklenen bir teknolojisi yer alacak. Şirketin bunun için büyük harcamalara başvurduğu da ortaya çıktı. Gelin detaylara bir göz atalım.

NVIDIA RTX 40 Serisi 5nm Teknolojisinden Oluşacak!

Ortaya çıkan son raporlara göre NVIDIA’nın heyecanla beklenen yeni nesil GeForce RTX 40 ekran kartı serisine güç verecek olan “Ada Lovelace” grafik işlemcilerinin TSMC’nin 5nm işlem teknolojisini kullanması bekleniyor. Bu heyecan verici gelişme ile performans ve ısı sorunları rafa kaldırılacak.

Asıl önemli nokta ise yeşil grafik devinin, oyunculara gerekli ekran kartı stoğu sağlamak için bu 5nm silikonlara olağanüstü harcama yapması. Ekran kartında stok çıkıntısı çekmek istemeyen şirketin, Tayvanlı çip devi TSMC’ye milyar dolarlar ödediği de ortaya çıktı. Böylece rakiplerine karşı NVIDIA, ön sırada olacak ve stok sıkıntısı çekmeyecek.

NVIDIA RTX 40

RTX 40 ve özellikle amiral gemisi RTX 4090 serisine güç verecek olan Ada Lovelace AD102 grafik işlemcisi, 4090’a yaklaşık 18432 CUDA çekirdeği, 2.5 GHz saat hızı ve 92 TFLOP’a varan işlem performansı verecek. Bu değerler neredeyse RTX 3090’ın verdiği gücün iki katı oluyor.

Bu amiral gemisi serisinde 384-bit veri yolu arayüzü ve GDDR6X teknolojisinde 16 GB DRAM veya çift taraflı 8 GB DRAM bellek modülleri de görebiliriz. Önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen ve AMD RDNA3 serisine rakip olacak RTX 40 serisinin yeni gelişmeleri için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.