Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Galaxy A21s ve OPPO A55 Karşılaştırması: Fiyat/Performans Modeller!

3000 TL altı telefonlarda dikkat çeken Galaxy A21s ve OPPO A55 modellerini karşılaştırıp detaylarını sizlere aktarıyoruz.

Galaxy A21s ve OPPO A55 Karşılaştırması: Fiyat/Performans Modeller!

Kur düzeylerinin yükselmesiyle birlikte müşteriler, fiyat/performans modellere oldukça büyük ilgi göstermeye başladı. Giriş segmentinden olan Samsung Galaxy A21s ve OPPO A55, ülkemizde yüksek satış rakamlarına sahip ve aralarındaki farklar oldukça merak ediliyor. Yapacağımız karşılaştırma ile bu detayları ortaya çıkaracağız.

Galaxy A21s ve OPPO A55 Karşılaştırması

Ekran ve Tasarım Karşılaştırması

Ölçüler arasından birbirlerine oldukça benzeyen telefonlar aynı 192 gram ağırlığa sahip. Arka kısımda iki telefonda da dikey kurulumlu bir kamera sistemi görüyoruz. Ön tarafta da giriş seviyesinin hakkını veren ekran/gövde oranı ve solda delikli ön kamralar ile karşılaşıyoruz. Güvenlik için Galaxy A21s, arkaya monte edilmiş parmak izi tarayıcıya sahip. OPPO A55 ise yana monte edilmiş bir parmak izi tarayıcıya sahip.

Samsung Galaxy A21s

Ekran detaylarına geldiğimizde 6.5 inç ekran boyutlu A21s’te PLS IPS HD panel ile karşılaşıyoruz. Rakibi OPPO A55’te ise aynı şekilde 6.51 inç IPS LCD panel görüyoruz. Ancak OPPO, “NEG T2X-1” isimli cam koruması ile rakibine karşı bir adım önde.

Galaxy A21s ve OPPO A55s

Donanım ve Yazılım Karşılaştırması

Samsung Galaxy A21s’te yer alan Exynos 850 yonga seti, 8nm teknolojisi ile üretildiği için 12nm’de üretilmiş Helio G35 yonga setine sahip olan OPPO A55’e göre daha verimli performans ve daha az ısı sorunu ortaya çıkarabiliyor. Bu iki işlemcinin genel performansı ise hemen hemen aynı.

Kurulumlara gelirsek A21s en düşük 2 GB RAM ve 32 GB dahili depolama sunarken en yüksek 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama sunuyor. eMMC 5.1 depolama teknolojisine sahip olduğu için okuma yazmada daha önde. Rakip OPPO A55 ise en düşük 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama sunarken en yüksek 6 GB RAM ve 128 GB dahili depolama veriyor.

Kamera, Pil ve Fiyat Karşılaştırması

Dörtlü kamera sistemine sahip A21s, 48 Megapiksel birincil geniş, 8 Megapiksel ultra geniş, 2 Megapiksel makro ve 2 Megapiksel derinlik kameraları getiriyor. Önde de 13 Megapiksel geniş lens eşlik ediyor. Rakip OPPO’da ise 50 Megapiksel birincil geniş, 2 Megapiksel makro ve 2 Megapiksel derinlik kameraları yer alıyor. Önde ise daha iyi olan 16 Megapiksel geniş HDR kamera mevcut.

A21s ve OPPO A55 aynı şekilde 5.000 mAh pil taşıyor ve sırasıyla 15W ve 18W hızlı şarj destekliyorlar. Ülkemizde satışta olan her iki telefon 2.900 TL’den başlayan fiyatlarıyla alıcılarını bekliyor. Sizce hangi telefon daha iyi? Gelin forumda tartışalım…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.