Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Bitcoin Yaratıcısı Kim? Sorusu Yanıt Buldu!

Elon Musk, Bitcoin yaratıcısı kim sorusunu cevapladı. Dünyayı kasıp kavuran bu kripto para birimi bakın kimin başının altından çıkmış?

Bitcoin Yaratıcısı Kim? Sorusu Yanıt Buldu!

Kripto para birimi bildiğiniz gibi tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Ancak bu para birimlerinin atası olan Bitcoin’in kim tarafından icat edildiği bilinmiyor. Bitcoin yaratıcısı kim? sorusu bugün biraz da olsa netliğe kavuştu diyebiliriz. İddiayı ortaya atan Sahil Gupta, 3D yazılım geliştirme şirketi spase.io‘yu yönetiyor. SpaceX ve Tesla’da çalıştı. Sahil Gupta, Elon Musk’ın Bitcoin’i yaratan kişi olan Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettiğini açıkladı.

Gupta, dört yıl boyunca çeşitli nedenlerle olanları anlatamadığını. Ancak şimdi doğru zaman olduğunu kaydetti. Hatta iddialara göre; 2017 yılında iş ile ilgili olarak Elon Musk, Sam Teller isimli temsilcisi ile iletişime geçmiş.

Eski bir SpaceX çalışanına göre Elon Musk, Bitcoin’in yaratıcısı olma ihtimali yüksek çünkü bunu yapmak için gerekli kaynaklara, bilgiye ve motivasyona sahip. Ağustos ayında Bloomberg, Bitcoin’in yaratıcısının 2014 yılında hayatını kaybeden Hal Finney olduğunu açıklamıştı. Başka bir iddiaya göre yaratıcı Craig Wright olarak gösteriliyor.

Bu iddiaların ardından Elon Musk, Lex Friedman ile bir podcast sırasında bu varsayımı reddetti ve bilgisayar bilimi ve kriptografi alanında bir bilim adamı olan Satoshi Nakamoto takma adı altında Nick Szabo‘nun saklanıyor olabileceğini belirtti.

Kripto para

Bitcoin’in yaratıcısının hala gizliliğini koruduğu açıkça ortada. Eğer kimliğini ortaya çıkarırsa muhtemelen kendisi dünyanın en zenginleri arasına girecek. Bu konuda ortaya bir dizi komplo teorisi atlıyor. Ancak hala net bir cevap alamıyoruz. Bakalım Bitcoin’in yaratıcısı bu süreçte kimliğini kendisi deşifre edecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.