Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Bu Özellik iPhone 11’de Var iPhone 13’te Yok!

Apple'ın çok sevilen özelliğini iPhone 11'de kullandığı ancak yeni modellerinde maalesef ki kullanamadığı ortaya çıktı. İşte detaylar.

Bu Özellik iPhone 11’de Var iPhone 13’te Yok!

Bildiğiniz gibi iPhone‘lar uzun süredir gürültü önleyici telefon görüşme özelliğine sahip. Bu özellik, arama sırasında daha net ses kalitesi için ortam gürültüsünü azaltıyor. Ancak bu özellik, Apple’ın sorunu çözmesini beklemeye devam eden iPhone 13 kullanıcıları için mevcut değil. iPhone 11’de olan bu özelliğin yeni modellerde olmaması oldukça düşündürücü.

Reddit kullanıcısı olan throwawayowl999 bu önemli konuyu gündeme getirdi. throwawayowl999 açtığı başlıkta; “iPhone 13’te aramalarda gürültü engelleme olmaması konusunda neden herkes sessiz? iPhone 12 ve sonraki modellerde, gürültü engelleme için kullanılan bir ön mikrofon bulunur. Bu ayar Erişilebilirlik -> Ses / Video altında bulunabilir. iPhone 13’te yok. Gürültü engelleme yok. Sokakta veya gürültülü bir otobüste iseniz aradığınız kişi hiçbir şey anlamayacaktır. FaceTime, Ses Yalıtımı adı verilen yeni bir gürültü önleme özelliğine sahiptir. Ancak hücresel aramalar için kullanılamaz. Apple, 2021’de 2.00 dolarlık bir telefondan böyle temel bir özelliği nasıl kaldırabilir?” ifadelerini kullandı.

Sorun, Ekim ayında bir Apple forumunda tartışılmıştı. Apple’ın forumunda rpwils2 isimli kullanıcı: “iPhone 13 Pro Max’te gürültü engelleme özelliğini kapatmak için bir anahtar bulamıyorum. Taşındı mı yoksa silindi mi? FaceTime kullandığımda ve hoparlörden konuştuğumda sesim kesiliyor.” demişti.

Bir Apple Topluluğu Uzmanı, iPhone’unda “gürültü engellemeyi” açması gerektiğini yanıtladı ve kullanıcıların iPhone’larında ses ayarlarını yapmalarına yardımcı olmak için bir not ekledi. Ancak sorun, iPhone 13 kullanıcılarının ayarlar menüsünde bu özelliği bulamamasından kaynaklanıyor.

iPhone Ekran Değişim Ücreti

iPhone 13, iOS 15’ten beri bu seçeneğe sahip olmadı çünkü bu bir yazılım hatası gibi görünüyor. Yani aslında özellik var ancak kullanıcılar bunu aktif ya da pasif hale getiremiyor. Muhtemelen iOS 15.3 güncellemesi ile bu sorun çözüme kavuşacak. Ancak çözüme kavuşması için 1 ay daha beklemeniz gerekecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.