Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

James Webb Uzay Teleskobu Fırlatıldı! Biz de iPhone 11 Fiyatı Düştü Diye Sevinelim!

Uzun yıllardır konuşulan James Webb Uzay Teleskobu, 14 yıllık süreden sonra NASA tarafından fırlatıldı. Adamlar neler yapıyor biz hala...

James Webb Uzay Teleskobu Fırlatıldı! Biz de iPhone 11 Fiyatı Düştü Diye Sevinelim!

Bu zamana kadar James Webb Uzay Teleskobu için bildiğiniz gibi çok sayıda deneme gerçekleşmişti. NASA bugün James Webb Uzay Teleskobu’nu (JWST) resmen fırlattı. Biz iPhone 11 fiyatı indi mi inecek mi derken NASA’nın 14 yıllık çalışması bugün meyvesini verdi…

Ariane 5 fırlatma aracı, Fransız Guyanası‘ndaki fırlatma alanından fırlatıldı. Bu yazının yazıldığı sırada, teleskop, roketin ikinci aşamasından ayrılarak Dünya yörüngesine fırlatıldı ve güneş panellerini yerleştirme sürecine başladı.

14 yıllık sürecin ardından James Webb Uzay Teleskobu nihayet fırlatıldı

Bu henüz NASA için tam bir zafer değil ve bilim adamlarının rahatlaması için çok erken. Gerçek şu ki, teleskopun artık oldukça uzun bir yolculuğu var. Gezegenimizden 1,5 milyon km uzaklıktaki Güneş-Dünya sisteminin L2 Lagrange noktasına ulaşması gerekiyor. Cihaz bu yolu yaklaşık bir ay içinde tamamlayacak. Yolculuğun kendisi herhangi bir zorluk yaşatmazsa, o zaman cihazın devasa kompozit aynasını açması gerekecek.

Bu son derece önemli bir süreç. Çünkü bu teleskopla, aslında Dünya’nın yörüngesinde bulunan Hubble ile olduğu gibi teknik görevi gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün olmayacak.

James Webb NASA’nın en pahalı, karmaşık ve uzun projelerinden biri haline geldi. Gözlemevinin başlangıçta 2007‘de başlatılması planlanmıştı. Ancak projenin başlangıçta planlanandan çok daha karmaşık ve daha pahalı olduğu ortaya çıktığı için daha sonra fırlatmalar ertelendi.

James Webb Uzay Teleskobu

Teleskop 6.5 m etkili bir çapa ve 25 m kadar olan toplam alana sahip. Karşılaştırma için; Hubble ise 2.4 m’lik bir çapa sahipti. James Webb, mevcut hiçbir teleskopun izin vermediği kadar geçmişe bakmanıza izin verecek. İlk çekimlere gelince, her şey yolunda giderse 1 yıl sonra James Webb ile çekilmiş fotoğraflara ulaşabileceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.