Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Bazı Siteler Chrome 100 Sürümünden Sonra Açılmayacak

Google'ın önümüzdeki yıl sunacağı Chrome 100 sürümü ile bazı sitelerin açılmayacağı ortaya çıktı. Peki, bunun ardındaki sebep ne?

Bazı Siteler Chrome 100 Sürümünden Sonra Açılmayacak

Google, Mart 2022’nin sonunda Chrome 100 güncellemesini yayınlayacak. Ancak sürüm numarasındaki üçüncü hanenin ortaya çıkmasıyla, bazı sitelerin açılmayı durduracağı için sorunlar ortaya çıkabilir. Google, olası sorunların zaten farkında ve çözümler üzerinde çalışıyor.

Chrome 100 güncellemesi ile eski web sitelerine veda edebiliriz

Chromium Bug Tracker tarafından bildirildiği gibi, savunmasız web siteleri çoğunlukla bir web tasarım paketi olan Duda ile geliştiriliyor. Bu web sitelerinin tümü, kullandığınız Chrome sürümünü kontrol etmek için aynı kod parçasını kullanıyor.

Web sitesinin, bir web sitesinin çalışması için istemcinin kullandığı tarayıcı sürümünü belirlemesi gerektiğinde, bir istekte bulunuyor. Chrome 100’ün piyasaya sürülmesiyle, sistem yalnızca iki haneyi görecek ve Chrome / 100 girişi sürüm 10 olarak yorumlanacak. Google, bu sorunun birkaç sitede ortaya çıkabileceğini onayladı. Bu nedenle bir çözüm üzerinde çalışılıyor.

Sorunun olası çözümlerinden biri olarak eski siteler için Chrome sürüm numarasının 99 olarak bloke edilmesi öneriliyor. Yani “Chrome / 100.0 .1234.56” sürümü yerine “Chrome / 99.100 .1234.56” olacaktır. Aancak geliştirici, Kullanıcı Aracısı dize değerini çağırarak belirli tarayıcı sürümünü her zaman kontrol edebilecek.

Chrome 100

Google‘ın yeni güncellemesi ile bazı sitelerin çalışmama sorunu muhtemelen güncelleme yayınlandıktan sonra daha da gündeme gelecek. Google’ın bu süreçte hızlı bir şekilde bir çözüm yolu bulması ve eski sitelerin yeni sürümde çalışmasını sağlaması gerekiyor.

Aslında güvenlik açısından artık geçerliliğini yitiren ve güvenlik açıkları ile dolu sitelerin açılmaması çok mantıklı görünüyor. Bakalım bu süreçte neler olacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.