Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Samsung Android’i Bırakıyor Mu? Şok İddia!

Samsung, yakında Android'den vazgeçebilir. Peki, Güney Koreli teknoloji devi Android yerine hangi işletim sistemini kullanacak?

Samsung Android’i Bırakıyor Mu? Şok İddia!

Samsung, yakın tarihli bir rapora göre Android’in alternatifi bir işletim sistemine geçiş yapmak için çalışmalarına başlamış durumda. Teknoloji devi Android yerine, Google’ın laboratuvarlarında birkaç yıldır geliştirilmekte olan yeni bir işletim sistemini kullanabilir.

Bu yılın başlarında, Samsung’un FuchsiaOS’in gelişimine katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi yeni bir rapor, Samsung’un birkaç adım ileri gitmiş ve Android’i geride bırakmaya karar vermiş olabileceğini öne sürüyor. Şirket, Fuchsia’yı Android’e alternatif yapmak için çalışacak. Ancak buna birkaç yıl daha var olabilir.

SamMobile’ın bildirdiği gibi, bu tek bir günde olmayacak. Kaynak, Samsung’un Google’ın bu yeni açık kaynaklı işletim sistemini benimsemesinin birkaç yıl alacağını belirtiyor. Geçmişte, raporlar Fuchsia’nın Google’ın Android için alternatifi olacağı duyurulmuştu. Şimdilik, Fuchsia OS’nin One UI veya Samsung’un başka bir tescilli dış görünümü ile gelip gelmeyeceğini söylemek için çok erken. İşletim sisteminin açık kaynak yapısı, Koreli firmanın dış görünümünü ve özelliklerini Fuchsia üzerinde kolayca uygulayabileceği anlamına geliyor.

Bunların hepsi Google’ın yeni bir platforma geçme ana planının bir parçası. Android işletim sisteminden farklı olarak Fuchsia, Linux çekirdek kodunu değil, Zircon adlı yeni bir kodu kullanacak. İnternet devi, giyilebilir cihazlardan akıllı telefonlara, tabletlere, bilgisayarlara ve IoT’ye kadar çok çeşitli akıllı ürünlerde çalışacak FuchsiaOS’i geliştiriyor.

Yani, daha önce de belirtildiği gibi Samsung, Android’den ayrılan tek şirket olmayabilir. Google, Fucshia’yı Android’e göre uygun bir alternatif haline getirirse, yeni işletim sistemi ile birlikte gelen Pixel akıllı telefonlarıyla onu ön plana çıkarabilir.

Samsung Android

Samsung’un Fucshia’nın gelişimi hakkında zaten bir fikri olduğu için şirket rakiplerine göre belirli bir avantaja sahip olabilir. Koreli firma yeni işletim sistemine erkenden alışacak ve bu erken başlangıç, şirketin Android’siz yeni bir çağda liderliğini sürdürmesi için bir avantaj olabilir.

Samsung’un kendi işletim sistemini sıfırdan oluşturmaya çalışmak yerine hala Google’ı tercih ettiğini görmek ilginç. Gerçi geçmişte şirket, akıllı telefonları için Tizen OS’i geliştirmeye çalıştı ancak başarısız olmuştu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.