Akıllı Telefon Aralık 23, 2021 9:42

Samsung Android İşletim Sistemine Veda Edecek, Ancak Hemen Değil

Samsung kendisini dünyanın bir numaralı telefon üreticisi yapan Android işletim sistemine veda edecek. Peki Samsung nasıl bir yol izleyecek.
Samsung Android İşletim Sistemine Veda Edecek, Ancak Hemen Değil

Mayıs ayında Samsung’un Android’i bırakıp Google’ın Fuchsia işletim sistemine geçebileceğine dair bir söylenti vardı. Analist Dohyun Kim, Samsung’un gerçekten Fuchsia’ya geçeceğini doğruladı, ancak bunun birkaç yıl alacağı konusunda uyardı. İlginç bir şekilde bu bilgi, Samsung’un araştırma ve geliştirme departmanında kaynakları olan Ice Universe kod adlı sosyal medya hesabı tarafından da doğrulandı. Anlayacağız Samsung Android işletim sistemi yerine Fuchsia’ya geçecek, fakat bu hemen olabilecek bir gelişme değil.

Google, 2016’dan beri açık kaynaklı Fuchsia adlı işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Mayıs ayının sonunda, birinci nesil Nest Hub akıllı ekran, bu işletim sistemini kullanan ilk cihaz oldu. Fuchsia, çok çeşitli cihazlar için tasarlanmış olup, güncelleme kolaylığı gibi Android’e göre birçok avantaj sunmakta. Kaynağa göre ayrıca Google yeni nesil işletim sistemini çeşitli diğer cihazlara genişletmek istiyor.

2018’de Bloomberg, Google’ın Pixel akıllı telefonlar da dahil olmak üzere Android cihazlarını Fuchsia’ya taşımayı düşündüğünü bildirdi. O zamanlar bu planın uygulanmasının yaklaşık beş yıl sürmesi gerektiği ifade edildi. Yani 2023 ya da 2024 yılında Fuchsia işletim sistemi tamamen Android’in yerini almış olabilir.

Öte yandan Samsung ve Google, Fuchsia işletim sisteminin geliştirilmesi için işbirliği yapmakta. Arama devi, işletim sistemini Google dışı cihazlara taşımak için Fuchsia Devices adlı bir ekip de oluşturdu. Son olarak Fuchsia, Android işletim sisteminden farklı olarak Linux çekirdeğini değil Zircon adlı yeni bir kod sistemi kullanmakta.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.