Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Xiaomi Mix Fold ve OPPO Find N Karşılaştırması: Parlayan İkili!

OPPO'nun öne çıkan yeni katlanabilir telefonu Find N'yi, şirketin yıldızı Xiaomi Mix Fold ile karşılaştırıp izlenimler kazanıyoruz.

Xiaomi Mix Fold ve OPPO Find N Karşılaştırması: Parlayan İkili!

OPPO ilk katlanabilir telefonunu geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdü ve şimdiden olağanüstü başarılar elde etti. Cihazın ön satışı sınırlı sayıda gerçekleşti ancak anında tükendi. OnePlus’ın CEO’su Pete Lau ve diğer birçok kişiye göre OPPO Find N şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi katlanabilir telefon. Ancak Çinli teknoloji devinin Xiaomi Mix Fold katlanabilir cihazı ile aralarında nasıl bir fark olduğunu yapacağımız karşılaştırma ile öğreneceğiz.

Xiaomi Mix Fold ve OPPO Find N Karşılaştırması

Ekran ve Tasarım Karşılaştırması

OPPO Find N’nin tasarımı oldukça kompakt ve özgün. Xiaomi Mix Fold ise katlanabilir furyasının yeni patladığı dönemde piyasaya sürülmüştü ve çoğu şirket bu konuda henüz acemiydi. Mix Fold, Find N’ye kıyasla daha kaba ve yeteri kadar kompakt değil. Ancak OPPO, uzun bir süreç boyunca katlanabilir cihazlar üzerinde çalıştı ve kullanıcı isteklerini değerlendirerek Find N’yi tasarladı.

Bu konuda başarılı olan OPPO’nun yeni telefonunun boyutları katlandığında 15,9 mm ve açıldığında 8 mm kalınlığında oluyor. Xiaomi Mix Fold ise katlandığında 17,2 mm açıldığında 7,6 mm düzeylerinde.

OPPO Find N’nin 7,1 inç olan ekranı, 8,01 inç olan Xiaomi Mix Fold’a daha küçük ama kalitesi daha yüksek. Find N, 120Hz’e kadar uyarlanabilir yenileme hızı, LTPO teknolojisi ve HDR10+ teknolojisi ile görsel anlamda rakibine göre çok önde. Mix Fold’un dahili ekranı herhangi bir yenileme hızına sahip değil.

Xiaomi Mix Fold

Dış ekranlara gelirsek Find N’nin dış ekranı 5.49 inç AMOLED panelden oluşuyor. Xiaomi’ninki ise 6.52 inç boyutunda ve AMOLED panel ile çalışıyor.

Xiaomi Mix Fold

Donanım ve Yazılım Karşılaştırması

İki akıllı telefon da Snapdragon 888 ile aynı mobil platform tarafından destekleniyor. Donanım karşılaştırmasının kupası maksimum 16 GB RAM ve 512 GB depolama sağladığı için Xiaomi Mix Fold’a gidiyor. En düşük kurulumu ise 12 GB RAM ve 256 GB depolamadan oluşuyor. OPPO Find N ise en düşük 8 GB/256 GB ve en yüksek 12 GB/512 GB kurulum sunuyor.

Yazılım konusunda kazanan kesinlikle Find N. Daha güncel olan Android 11 işletim sistemi tabanlı ColorOS ile birlikte kutudan çıkıyor. Xiaomi Mix Fold ise daha eski Android 10 tabanlı MIUI arayüzüne sahip.

Kamera, Pil ve Fiyat Karşılaştırması

Ana kamerası 108 Megapiksel, ikincil ve üçüncül kamerası sırasıyla 8 ve 13 Megapiksel olan üçlü kamera sistemli Xiaomi Mix Fold, bu alanın galibi. Ancak OPPO Find N ise aynı şekilde üçlü ama daha düşük olan 50 Megapiksel ana kamera, 16 Megapiksel telefoto, 16 Megapiksel ultra geniş kameraya sahip. OPPO Find N’yi öne çeken şey ise 32 Megapiksel gücünde olan ekstra kapak kamerası da taşımasıdır. Selfie kamerası da 32 Megapiksel olmasıyla birlikte 20 Megapiksel ön kamera taşıyan Mix Fold’a göre önde oluyor.

Pil konusunda kazanan 67W hızlı şarj destekli ve 5.020 mAh pil kapasiteli Mix Fold oluyor. Find N ise 33W hızlı ve 15W kablosuz şarj destekleyen 4.500 mAh pile sahip.

Fiyat konusunda OPPO Find N daha uygun. 1210$ olan başlangıç fiyatı katlanabilir sektöründe oldukça rekabetçi bir fiyat. Mix Fold ise 1470$’dan başlayan fiyatlara sahip. Fiyat detayları ile yazımızın sonuna geliyoruz ve yeni karşılaştırmalar için takipte kalın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.