Mobil Aralık 21, 2021 16:20

Apple iOS 15.1 İçin Geri Dönüşleri Kapattı!

Kullanıcılara daha güvenilir bir işletim sistemi sunmak isteyen Apple, iOS 15.1 için imzalamayı durdurdu. İşte detaylar...
Apple iOS 15.1 İçin Geri Dönüşleri Kapattı!

Apple, yazılım tarafında oldukça aktif çalışıyor. Tüm ürünleri için sık sık güncellemeler yayınlayan şirket, son olarak geçtiğimiz haftalarda da iOS 15.2’yi piyasaya sürdü. Ancak yeni güncellemelerin yayınlanmasının, eski sürüme dönüşleri iptal ettiğini de belirtmekte fayda var.

İşte şimdi aynı durum iOS 15.2 güncellemesinin ardından da geliyor. Apple, yeni güncellemeyi yükleyen kullanıcılar için imzalamayı durdurdu.

Apple’ın yıllardır eski sürümlerde imzalamayı durdurduğunu bilmeyen yoktur. Şirket hem kullanıcı güvenliğini hem de daha güncel bir sürümde kalmak için eski yazılımların imzalamalarını kapatıyor. iOS 15.2’nin yayınlanmasıyla birlikte şimdi iOS 15.1.1 sürümünün de imzalanması durduruldu.

iOS-15.2-beta

Kısa süre önce Apple, iPhone 13 modelleri için İos 15.1.1, daha eski modelleri için ise iOS 15.1 sürümünü imzalamayı durdurdu. Artık kullanıcılar iOS 15.2 sürümünden daha eski bir sürüme dönüş yapamayacak.

Hatırlarsınız iOS 15.1 güncellemesi, Cüzdan uygulamasındaki Covid-19 aşı sertifikası, FaceTime’da SharePlay, iPhone 13 Pro kullanıcıları için ProREs ve bunun gibi pek çok yeniliği Ekim ayı sonunda kullanıcılara sundu. Ayrıca bu güncellemenin iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerine Makro modunun manuel olarak devre dışı bırakılması seçeneği de eklendi.

Genellikle kullanıcıların çoğu, yeni bir sürümden eski sürüme çok bir hata bulmadıkça dönmek istemez. Ancak bazı meraklılar ve geliştiriciler, Jailbreak işlemleri için eski yapıları tercih eder. Apple ise hem bu işlemlerin önüne geçmek, hem de daha güvenilir bir işletim sistemi için geriye dönüşleri kapatır. Dolayısıyla sizlerde Jailbreak işlemlerine meraklıysanız, yeni güncellemeleri yapmayı ertelemenizde fayda var.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.