Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Huawei Tekrardan Zirveye Oturdu! Herkes Şokta!

Huawei anavatanında 5G konusunda tekrardan zirveye oturdu. Tüm ambargolara rağmen Çinli teknoloji devi ülkesinde büyümeye devam ediyor.

Huawei Tekrardan Zirveye Oturdu! Herkes Şokta!

Amerika’nın ambargoları sonrasında akıllı telefon sektöründe küresel çapta büyük darbe alan Huawei, kendini anavatanında toparlamaya başladı. Counterpoint Research’e göre, Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon sevkiyatları üçüncü çeyrekte yüzde 77 düşerken, pazar payı yüzde 8’e düştü. Ancak 5G destekli akıllı telefonların tedariki ile duruma bakarsanız, Çinli firma büyük bir farkla önde.

2021’in üçüncü çeyreğinde, 5G cep telefonlarının Çin pazarındaki payı büyümeye devam ederek yüzde 27,4’e ulaştı. Huawei’nin 5G akıllı telefon sevkiyatları, bir önceki çeyreğe göre yüzde 30,7 düşüş gösterdi. Ancak şirketin zirveye çıkması için yeterli oldu.

Teknoloji devi, tüm rakiplerinin açık bir farkla önünde ve Çin 5G akıllı telefon pazarında ilk sırada yer aldı.
İki lider iPhone 12 ve iPhone 12 Pro oldu. Ancak Apple üçüncü çeyrekte Çin 5G telefon pazarında yüzde12,5 paya sahipti. nova7 üçüncü sırayı aldı. Diğer modeller ise P40, Mate30 ve Mate40 Pro da ilk ona girdi.

İkinci ve üçüncü sırada sırasıyla Vivo ve Oppo yer alırken, Apple, Xiaomi’nin önünde dördüncü sırada yer aldı. Honor, Realme, OnePlus ve Samsung takip ediyor.

Huawei

Geçen hafta, yaptırımların boyunduruğu altında Huawei‘nin Çin’deki katlanabilir akıllı telefon pazarının yüzde 60’ından fazlasına sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Aranan kanı kendi topraklarında bulan Huawei’nin önümüzdeki süreçte kendini toplaması ve eski günlerine geri dönmesi bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.