Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Dolar 18’e Koşuyor! iPhone Fiyatları Bir Daha Zamlanır Mı?

Doların 17'yi aşması ile gözler Apple'a çevrildi. Peki, bu artış böyle giderse iPhone fiyatları bir daha zamlanır mı? İşte detaylar.

Dolar 18’e Koşuyor! iPhone Fiyatları Bir Daha Zamlanır Mı?

Apple Türkiye yükselen kurlardan dolayı geçtiğimiz haftalarda tüm ürünlerine yüzde 25 ila yüzde 30 arasında zam yapmıştı. Ancak kurların hala agresif olarak artması Apple‘ın şafak operasyonu yapmasına neden olmuş ve fiyatlar bir kez daha zamlanmıştı. 15.000 TL‘ye satılan iPhone 13 Pro bu zamlardan sonra 30.000 TL’ye satılmaya başlamıştı. Fiyatları sonuna kadar haklı olarak iki katına çıkaran Apple’ın bir zam daha yapıp yapmayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak bugün Dolar 17’yi aştı ve 18 bandını zorlamaya başladı. iPhone fiyatları bu artıştan yine etkilenecek gibi görünüyor.

iPhone fiyatları bir kez daha zamlanabilir!

Apple şu an kuru 23 seviyelerine sabitlemiş durumda. Bu da demek oluyor ki kurlar bu seviyelere çıkacak. Çünkü Apple tarihinde ne zaman kur güncellese kur o seviyelere çıkıyor. Bu yükseliş bu şekilde devam eder ve Merkez Bankası müdahale etmezse, Ocak ayında iPhone’lara bir kez daha zam geleceğini söyleyebiliriz. Artık Apple’ın bir daha zam yapması demek, Türkiye’de ben ürün satmak istemiyorum, çünkü satamıyorum demesi anlamına geliyor. Bu yüzden Apple’ın ülkemizden çekilmesi bile söz konusu olabilir.

iPhone Ekran Onarım Ücreti Ender Öztürk

Tabii bunlar bir varsayım. Bir mucize olur ve kurlar düşmeye başlarsa belki indirim bile olabilir. Gerçi Türkiye’de fiyatı yükselen bir ürünün asla düşmediği bir gerçek. Bu yüzden indirimi kısa sürede beklemeyin. Bu fiyatlara tepki gösterecekseniz Apple’a göstermemeniz gerektiğini belirtelim. Çünkü 1-2 ay içerisinde diğer firmalar da fiyatlarını iki katına çıkaracak. Bakalım bu zamlar sonrası nasıl bir aksiyon alınacak? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.