Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Yeni Kral Belli Oldu! MediaTek Rakip Tanımıyor!

Dimensity serisi ile küllerinden adeta yeniden doğan MediaTek, yükselmeye devam ediyor. Rakiplerini solladı ve zirveye oturdu.

Yeni Kral Belli Oldu! MediaTek Rakip Tanımıyor!

Qualcomm‘a kaptırdığı tahtını uzun yıllar geri alamayan MediaTek, Dimensity serisi ile yeniden yapılandırmaya gitmişti. Bu değişim yonga seti üreticisine fazlasıyla yaramış gibi görünüyor. Counterpoint raporuna göre, firmanın küresel çaplı gönderileri 2021’in üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde6 arttı. Ayrıca, 5G akıllı telefon yonga seti gönderilerinin geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki kat arttığını söyledi.

MediaTek Qualcomm’u sollamayı başardı

Rapora göre MediaTek, düşük-orta segment 5G portföyü sayesinde bir yıl önceki yüzde 33’e kıyasla yüzde 40’lık bir payla pazar lideri oldu ve LTE yonga setleri pazar konumunu güçlendirmesine daha da yardımcı oldu. Qualcomm, şu an yüzde 27 paya sahip ve dökümhanelerden çift kaynak kullanımı nedeniyle sırayla yüzde 9 büyüdü. 5G ana bant modem gönderilerinde yüzde 62 pay ile hakim oldu.

Rapora göre Snapdragon 7, 6 ve 4 serisindeki yenilenen portföy, 2021’in 4. çeyreğinde pay kazanmasına daha da yardımcı olacak.

Rapor, Apple’ın bir yıl önceki yüzde 12’den yüzde 15’lik paya sahip olduğunu ve 4. çeyrekte iPhone 13’ün şenlikli satışlarıyla daha da büyümesi gerektiğini ekliyor. Apple zaten bu tatil sezonu için satışların düşmesini beklediğini söyledi.

MediaTek

UNISOC, HONOR, realme, Motorola, ZTE ve Transsion gibi OEM’lerin çiplerini benimsemesi sayesinde, bir yıl önceki yüzde 4’ten yüzde 10’a çıkarak çeyrekte çift haneli rakamlara girdi. Samsung, Galaxy A03 Core ile başlayan çipi ve dün tanıtılan Galaxy Tab A8’i de kullanmaya başladı .

Samsung Exynos, yeni orta sınıf veya bütçeye uygun 5G yongaları piyasaya sürmediğinden ve Exynos 2100 SoC destekli telefonlar artık eski olduğundan, yılda yüzde 10’dan yalnızca yüzde 5 payla beşinci sıraya düştü. Söylentilere göre orta sınıf Exynos 1200 ve AMD GPU’lu yeni amiral gemisi Exynos yongası, şirketin gelecek yıl biraz pay kazanmasına yardımcı olabilir.

HiSilicon, ABD ticaret yasağından etkilenmeye devam etti, bu nedenle payı bir yıl önceki yüzde 13’ten yüzde 2’ye düştü. HUAWEI, telefonları için 4G özellikli Qualcomm Snapdragon yonga setlerine geçti. Muhtemelen Huawei işlemci tercihini Qualcomm’dan yana kullanmaya devam edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.