Aralık 17, 2021 14:26

Galaxy Z Fold Form Değiştiriyor! Ortalık Kızışacak!

Samsung'un katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold form değiştirmeye hazırlanıyor. Alınan patent ile telefonun ekranı kaydırılabilecek.
Galaxy Z Fold Form Değiştiriyor! Ortalık Kızışacak!

Samsung’un ekran bölümü yine bir işler peşinde. Katlanabilir telefonlar önümüzdeki yıl şekil değiştirecek gibi görünüyor. Galaxy Z Fold serisine yeni üye ekleyecek olan Samsung çift kaydırmalı bir ekran teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ortaya çıkan bu bilgiler, Samsung Electronics’in 21 Mayıs 2021’de Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (WIPO) sunduğu bir patente dayanıyor.

Galaxy Z Fold Seneye Şekil Değiştirebilir

Birden çok duruma sahip ekran ve bunları kontrol etme yöntemi içeren elektronik cihaz” başlıklı 152 sayfalık belge bugün yayınlandı. Patent görüntüleri, ekranı sağ tarafta ve üstte yuvarlatılmış modern bir telefonu gösteriyor. Bu, cihaza benzersiz bir görünüm kazandırıyor. Görüntüler, altta yalnızca dar bir çerçeve kenarının görülebildiği, neredeyse tam ekran bir tasarım gösteriyor.

Telefonun özel bir özelliği, telefon ekranını hem genişlik (sağa) hem de yükseklik (yukarı) olarak genişletme seçeneği olacak. Kullanıcı, her iki parçanın mı yoksa iki parçadan yalnızca birinin mi büyütüleceğini seçebilecek.

Çekme işlemini başlatmak için cep telefonunun sol tarafında bir düğme bulunacak. Kullanıcı daha sonra dokunmatik ekranı kullanarak ekranın hangi yönde yukarıya veya yana doğru kıstırma hareketiyle içeri veya dışarı yuvarlanacağını belirleyebilecek. Bu hareket ile ekran genişliği yaklaşık yüzde 30 ve yüksekliği yaklaşık yüzde 25 oranında büyütülebiliyor.

Sağ üst köşede bir selfie kamerası için yer var. Bu çerçeveye yerleştirilir. Bu kameranın konumu önemlidir, çünkü ekran o noktada büyütülemez veya küçültülemez. Böylece selfie kamerası ekranın açılabileceği açıyı belirliyor. Arkaya baktığımızda, en sol köşeye yerleştirilmiş tek bir kamera görüyoruz.

Galaxy Z Fold

Cihaz hem genişlik hem de yükseklikte açıldığında farklı bir form faktörü oluşuyor ve bu da yeni kullanıcı seçenekleri yaratıyor. Patentli Samsung yuvarlanabilir telefon 180 derece döndürülebiliyor. Bu işlemin ardından çıkıntılı parçalar karşı tarafta geçiyor. Başka bir deyişle, yukarı doğru çıkıntı yapan kısım aniden aşağıyı gösterecek ve ardından arayüz otomatik olarak uyarlanacak.

Samsung’un şimdilik bu patenti ne zaman faaliyete geçireceği bilinmiyor. Muhtemelen 2022’nin sonuna doğru katlanabilir telefon sektöründe artık tek olmayan Samsung, yeni teknolojilerini sergileyecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.