Mobil Aralık 16, 2021 8:50

Samsung ve IBM Bir Haftalık Şarjlara Kapı Açmış Olabilir!

Akıllı telefon piyasasında ilerlemesi en çok beklenen alan bataryalar. Samsung ve IBM tarafından geliştirilen çip buna son vermiş olabilir.
Samsung ve IBM Bir Haftalık Şarjlara Kapı Açmış Olabilir!

Akıllı telefonlarda bir pilin ömrünü en çok etkileyen parçaların başında işlemci geliyor. Samsung ve IBM ortaklığının son ürünü olan yeni nesil işlemci kullanıcılara 1 haftaya varan batarya ömrü sunabilir gibi gözüküyor.

İki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yarı-iletken tasarımlarda yapılan ilerlemeler bunu mümkün kılıyor. Bu ilerleme ise transistörlerin çip üzerine dikey bir şekilde yerleştirmenin yeni bir yolunun bulunması.

“Vertical Transport Field Effect Transistors (VTFET)” olarak adlandırılan yeni tasarım,  çiplerin, şuan kullanımda olan FinFET teknolojisinden daha yoğun bir şekilde, transistör içermesine olanak sağlıyor.

İşin özü ise tasarım transistörlerin dikey bir şekilde dizilmesine olanak sağlayarak akımın transistörler arasında yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlamak. Güncel teknolojide bu hareket yalnızca yatay olarak gerçekleştiriliyor.

Bahsedilen dikey tasarım bir süredir parça parça da olsa kullanılıyordu. Öyle ki en büyük çip üreticilerinden Intel de açıkladığı yol haritasında buna büyük bir önem veriyor.

Samsung ve IBM Ne Vaat Ediyor?

VTFET henüz tüketici ürünlerinde kullanılan çipler veya yonga setlerinde kullanılmaya hazır değil. Buna rağmen iki şirket de kendilerinden oldukça emin ve büyük iddiaları var. Şuan ki çiplere göre iki kat daha fazla performans ve %85 daha az enerji tüketimi iddiaları bunlardan ikisi.

İşte tam bu iddialara ek olarak da bu verimlilik artışının akıllı telefonlara batarya süresinde büyük bir artış olarak yansıması bekleniyor. Şirketlere göre bu yeni çip tasarımıyla 1 hafta hiç sarj etmeden telefonlarımızı kullanabileceğiz.

Akıllı telefon ve batarya sürelerine ek olarak kriptoparaların madenciliğinde de enerji tüketimini azaltabileceği iddia ediliyor. Uzay araçları diğer bilişim teknolojilerinin de bundan faydalanması da muhtemel.

2021 yılının başlarında 2nm boyutundaki çiplerini tanıtan IBM çip piyasasınd yeni bir çığır açma peşinde olduğu belli. Hemen ekleyelim 2nm çipleri de bu tasarımla birlikte daha etkili kullanmak da var.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.