NASA’nın James Webb Teleskobu Yine Ertelendi

Evrenin bilinmezliğini araştıracak olan James Webb Uzay Teleskobu, NASA’nın gönderdiği yeni rapor ile fırlatımı tekrar ertelendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan sonra dünyanın en pahalı uzay birimi olacak olan James Webb Uzay Teleskobu, ani bir problem yüzünden fırlatımı yine ileri bir tarihe ertelendi. Tüm dünya nefesini tutup fırlatımı beklerken NASA, fırlatımın ertelendiğine dair yeni bir rapor gönderdi. Peki James Webb ne zaman fırlatılacak?

James Webb Teleskobu’nun Fırlatımı İleri Tarihe Ertelendi

Evrenin 13,8 milyar yıl ötesine bakacak olan kızılötesi teleskop, insanlığa evrenin başlangıcında neler olduğuna dair bilgiler kazandıracak. İlk yıldız ve galaksi oluşumlarını incelemesi beklenen uzay teleskobu ayrıca ötegezegenlerin atmosferlerini de inceleyebilecek.

Bu sayede teleskop, yaşam barındırma olasılığı yüksek ötegezegenlerin atmosferinde su buharı ve oksijen gibi yaşam ipuçlarını sunabilecek izleri arayacak. İnsanlığa evren hakkında birçok önemli bilgi kazandıracak olan teleskobun maliyeti 15 milyar doları çoktan aştı. Sürekli bir erteleme ile bekleyenlerin biraz canını sıkan teleskop, yeni bir erteleme ile tekrardan bekleyenlerini üzdü.

James Webb

Daha önceden uzay teleskobunun 22 Aralık 2021 olarak belirlenen fırlatım tarihi, onu uzaya taşıyacak olan Ariane 5 roketi ve James Webb gözlemevi arasında yaşanan teknik iletişim arızasından dolayı tekrardan ertelendi. Raporda, fırlatım tarihinin 24 Aralık’tan önce olmayacağı ve fırlatım tarihinin açıklanmasının 17 Aralık’tan sonra açıklanacağı bildirildi.

Teleskobun ne zaman uzaya fırlatılacağını 17 Aralık’tan sonra öğreneceğiz ve sizlere hızlıca aktaracağız. Yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu