Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

300.000 Dolarlık Virgül! Gitti Güzelim NFT!

NFT pazarı şu sıralar oldukça hareketli ve oldukça da ilgi çekici. Bu yeni pazarda ise bir virgül hatası 300.000$ gibi bir kayba yol açtı.

300.000 Dolarlık Virgül! Gitti Güzelim NFT!

Her ne kadar yeni olsa şimdiden bu pazarın da isim yapmış satıcıları var. Bunlardan biri de The Bored Ape Yacht Club. Bu satıcıyı bu kadar özel kılan ise resimlerin yaratılma süreci. Her biri aynı yazılım ürünü olan eserler bir dizi renkler, tasarımlar ve aksesuarlar bir araya getirilerek oluşturuluyor.

Satıcı her birini, birbirinden yalnızca küçük farkların ayırdığı tam 10.000 adet dijital sanat eseri satışa sundu. Bu NFT pazarı için oldukça sınırlı bir rakam diyebiliriz.

Yalnızca belirli koinlerle alışveriş yapılan bu pazarda her şey her zaman istenildiği gibi gitmiyor. Satıcı 3.541 numaralı ürünü listeleme yaparken bir virgül hatası yaptı ve büyük bir zarara uğradı.

Satıcının açıklamaına göre ürünün 75 ethereum(ETH) fiyatına satılması gerekiyordu. ETH ve koinlerin fiyatı uzun zamandır düşüyor olsa da 75 ETH bugün itibarıyla 283.953$ yani 4.083.073 TL yapıyor.

İşte virgül hatası da tam da bu noktada geldi. Satıcı 75 ETH yazması gereken yere yalnızca “0.75” ETH yazdı ki bu da yalnızca 2.989$ yani 42.980TL anlamına geliyor.

Böyle olunca da otomatik olarak alım yapan botlar hemen bu fırsatı değerlendirmiş ve NFT satın alımını gerçekleştirmişler.

Bu hızlı ticarette aradaki fark neredeyse 300.000$ değerinde. Alım yapan bot bu alımı yapmak için o kadar hızlı hareket etmiş ki yalnızca alımı daha hızlı yapmak için bile 8 ETH(32.000$) ödemiş. “Gas Fee” olarak da bilinen bu ücret ETH ağı üzerinden yapılan işlemlerin ne kadar hızlı gerçekleşeceğini belirliyor.

Bu alışverişin bir diğer önemli noktası ise geleceğin parası olarak gösterilen koinlerin ne kadar çok daha yolunun olduğunu göstermesi. Normal şartlar altında böyle bir alışveriş aracı banka tarafından geri alınabilir veya askıya alınabilirdi fakat “merkeziyetsiz” borsalar henüz böyle bir avantajı sağlayamıyorlar.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.