Güncel Teknoloji Haberleri Aralık 13, 2021 16:50

Snapdragon 8 Gen 1 Alev Alev Yanıyor! Yakışmadı Qualcomm!

Qualcomm'un yeni amiral gemisi yonga seti Snapdragon 8 Gen 1, alev alev yanıyor. Moto Edge X30'daki ısınma sorunu çok ciddi olabilir.
Snapdragon 8 Gen 1 Alev Alev Yanıyor! Yakışmadı Qualcomm!

Qualcomm’un yeni piyasaya sürülen Snapdragon 8 Gen 1 amiral gemisi yonga setinin Moto Edge X30’da aşırı ısınma sorunu yaşattığı ortaya çıktı. Amerikan yarı iletken şirketi, yeni yonga setini bildiğiniz gibi adlı 4nm tabanlı amiral gemisi yonga setini Snapdragon Tech Summit’te tanıttı. Ayrıca Qualcomm, daha önce piyasaya sürülen Snapdragon 888’e göre yüzde 20’lik bir performans artışı garanti etti. Bu iddianın doğru olduğu bu ayın başlarında, Snapdragon 8 Gen 1’den beslenen Motorola Edge X30’un AnTuTu’da 1 milyondan fazla puan almasıyla kanıtlandı.

Bunun yanı sıra yeni canavar Snapdragon 888’e kıyasla yaklaşık yüzde 60 daha fazla GPU performansı sunuyor. Teknoloji, ARMv9 mimarisine ve gelişmiş 4nm işlem teknolojisine dayanıyor. Bunun da ötesinde, yeni piyasaya sürülen yonga seti, tek ve çok çekirdekli performans söz konusu olduğunda, önceki model Snapdragon 888’den yüzde 10’un üzerinde daha hızlı görünüyor. Yeni mimari, yeni çipin Snapdragon 888 gibi aşırı ısınma sorunları olmayacağına dair umut verdi. Ancak, tanınmış bir bilgin, Moto Edge X30’da durumun böyle olmayacağını öne sürüyor.

Ice Universe, Qualcomm amiral gemisi yonga setleriyle ilgili aşırı ısınma sorunlarının hala mevcut olduğunu iddia etti. Tipster, tweet’te yeni Snapdragon 8 Gen 1’in aşırı testinin Moto akıllı telefonlarda çok sıcak olduğunu öne sürdü. Tweet, yakın zamanda tanıtılan Moto Edge X30’a atıfta bulunuyordu. Başka bir deyişle, çipin bazı aşırı termal kısma sorunlarıyla karşı karşıya kalması muhtemel. Bu, ısınma sorunlarıyla ilgili endişeleri artıracak. Ya 2022’de tanıtılan tüm telefonlar ısınırsa?

Qualcomm cephesi şimdilik yeni yonga setinin aşırı ısınmasındaki sorun hakkında açıklama yapmadı. Ancak bu kronik bir sorunsa önümüzdeki yıl Android cephesi için pek iyi geçmeyebilir. Bakalım neler olacak? Bekleyip göreceğiz…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.