Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Nvidia RTX 4090 Ti ve Radeon RX 7000 Madencilikte Kullanılıyor!

Yeni nesil ekran kartları Nvidia RTX 4090 Ti ve Radeon RX 7000 daha tanıtılmadan madencilik işleminde kullanılmaya başlandı.

Nvidia RTX 4090 Ti ve Radeon RX 7000 Madencilikte Kullanılıyor!

Yeni nesil Nvidia ve AMD ekran kartlarının piyasaya sürülmesine 6 ay olmasına rağmen, bu yeni modellerin kripto para işi ile uğraşanlar tarafından zaten test edildiğini ortaya çıktı. Nvidia RTX 4090 Ti ve Radeon RX 7000 ekran kartları oyunlardan önce madencilik için test edildi. Bu da oyuncuların yine Bitcoin’ciler yüzünden ekran kartı bulamayacağı anlamına geliyor.

GeForce RTX 4090 Ti’a sahip bir donanımın ortalama performansı 1.22 TH/s ve AMD Radeon RX 7000 video kartlarına sahip donanımlar ise 657.3 ve 579 GH/s performans sergiliyor. Yani önümüzdeki yıl AMD yine Nvidia’nın performans konusunda gerisinde kalacak. Ancak fiyat tabii ki de burada en önemli faktör olacak.

Veriler ilginç olmasına rağmen, onlara birçok soru var. Riga’da kaç video kartı var? Sıcaklık ve güç tüketimi ne durumda? Neden ortalama hash oranındaki büyük bir farkla, mevcut hash oranı birkaç kez değil, yüzde olarak değişiyor?

Nvidia RTX 4090 Ti

Son olarak, en önemli soru şu; donanımlar gerçekten en yeni video kartlarını mı kullanıyordu? Sonuçta, kullanıcı her teçhizatın adını bağımsız olarak belirler. Radeon RX 570’i kullanabilir ve buna GeForce RTX 6090 Ti diyebilirsiniz. Genel olarak çok fazla soru var ancak önümüzdeki aylarda bu puanla ilgili daha fazla detayın ortaya çıkacağını umuyoruz. Ancak yeni Nvidia ve AMD ekran kartlarının madencilik performansının artacağına şüphe yok.

Oyuncular için her türlü bu sonuçlar çok kötü. Görünüşe göre Nvidia ve AMD de madencilik işlemleri için bir önlem almayacak. Bu yüzden ekran kartları yine karaborsa olacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.