Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Nokia Küllerinden Yeniden Mi Doğuyor?

HMD Global ile şaha kalkan Nokia, bu yükselişi sürdürememişti. Ancak teknoloji devi son telefon satışları ile eski günlerine geri dönebilir.

Nokia Küllerinden Yeniden Mi Doğuyor?

Bir döneme damgasını vuran Nokia, Android‘e geçmemekte ısrar etmiş ve bunun bedelini çok ama çok ağır ödemişti. Bu süreçte Microsoft’un bünyesine geçen ve Windows Mobile işletim sistemi kullanan firma, yine beklentilerin çok altında kalmıştı. Kaldı ki Windows Mobile’ın bile fişi çekildi. Sonrasında HMD Global bünyesine geçen marka ilk yıllarında adeta şaha kalkmıştı. Satış rakamları yüz güldüren Nokia’nın bu yükselişi de çok uzun soluklu olmamıştı.

Nokia eski günlerine yakında geri dönebilir

Telefon sektöründe istikrarsız bir performans sergileyen Nokia‘da işler değişecek gibi görünüyor. Çünkü bugün Counterpoint‘ten alınan verilere göre; firma üçüncü çeyrekte 3 milyon akıllı telefon sattı. Bu, bir çeyrek öncesine göre yüzde 12 ve bir yıl öncesine göre yüzde 37 daha fazla. Ayrıca, bu neredeyse iki yılın en iyi göstergesi konumunda. Sonuç olarak, teknoloji üreticisi şu anda en büyük akıllı telefon üreticileri listesinde 14. sırada yer alıyor.

Nokia

Geleneksel tuşlu telefonlara gelince; bu modellerin satışları giderek azalmaya devam ediyor. Bu alanda telefonlar üreten Nokia’nın önümüzdeki süreçte artık tuşlu telefon üretmeyeceği ve yolun sadece giriş ve orta segment telefonlar ile devam edeceği söyleniyor. Üçüncü çeyrekte firma, bir çeyrek önceki 10.1 milyon adet cihaz sattı.

Nokia‘nın istikrarsız bir grafik çizmesinden dolayı firma hakkında yorum yapmak kolay değil. 2022 yılı firma için büyük önem taşıyor. Satışları bu süreçte artıran firmanın, önümüzdeki yıl sergileyeceği performans merakla bekleniyor. Bakalım o eski şaşalı günlerine geri dönebilecekler mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.