Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

İtalya Cezayı Kesti! Amazon 1.2 Milyar Dolar Ödeyecek!

Amazon'un cezalarla son zamanlarda biraz dertte. Son olarak Amazon, İtalya tarafından 1.2 Milyar Dolar ceza ödemeye mahkum edilidi.

İtalya Cezayı Kesti! Amazon 1.2 Milyar Dolar Ödeyecek!

Büyük şirketler sahip oldukları devasa pazar hacmiyle bazen korkutucu olabiliyorlar. Amazon haliyle bu şirketlerin başında geliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise genelde büyük cezalar meydana çıkıyor.

İtalyan mahkemeleri Amazon’un pazar payını kötüye kullandığı ve kendi servislerinin reklamlarına daha çok öncelik verdiği gerekçesiyle Amazon 1.2 milyar dolarlık bir cezaya uygun görüldü.

Amazon’un reklamını yaptığı servis ise lojistik hizmeti sunan FBA. Bu servisi kullanan satıcılar Prime kargo adı altında ücretsiz kargodan faydalanabiliyorlar.

Ancak sorun Amazon’un kendi alışveriş platformundaki satıcıları FBA haricindeki bir lojistik firmasını veya servisini kullanmayı dezavantajlı bir hale getirmesi.

Örneğin başka bir lojistik servisi kullanan satıcılara Amazon, sitenin bazı özelliklerini kullanılmaz hale getirmiş ve mahkeme bunların “kritik” özellikler olduğu fikrinde.

Verilen ceza yalnızca para cezası değil. Mahkeme ayrıca Amazon’un bu sorunları düzeltmesi için adımlar atması gerektiğini söyleyip şirketin İtalya’daki operasyonları için bir danışman atadı.

amazon 1.2

Şirket cezaya itiraz edeceğini duyurdu, “haksız ve uygunsuz” bulduklarını açıkladı. Amazon’a göre küçük şirketlerin çevrimiçi veya çevrimdışı olarak ürünlerini satabileceği bir sürü olanak var ve Amazon bu olasılıklardan yalnızca biri.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yüzlerce yardımcı araç sunulduğunu ve ve bu araçlara sürekli olarak yatırım yapıldığını da dile getiren şirket, FBA kullanmayan satıcıların başka bir Amazon servisi olan SFP kullanabileceklerini iletti.

Görünen o ki Amazon ve İtalya arasında ki bu süreç biraz daha uzayacak hatta belki yeni bile başladı sayıalbilir. Zira bu İtalya’nın Amazon’a son bir kaç hafta içerisinde ikinci cezası. Diğer cezayı Apple ile birlikte alan Amazon Beats kulaklıkların satışını belli satıcılara indirgemekle suçlanmıştı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.