Teknoburada - Logo
Teknoburada - Logo

Huawei Çip Hamlesiyle Sektöre Yenilik Getirecek, İşine Bak Apple!

Huawei, yeni çip hamlesi ile piyasayı deprem gibi salladı. İşte bilgisayarlara yeni bir dönem getirecek gelişmenin detayları karşınızda.

Huawei Çip Hamlesiyle Sektöre Yenilik Getirecek, İşine Bak Apple!

Çinli telekom devi Huawei şu an çip dünyasında, HiSilicon Kirin serisi ile akıllı telefonlar için yonga setleri üretiyor. Bilgisayar sektöründe ise henüz bir girişimde bulunmamıştı. Ancak son sızıntılar, bu durumun tersini gösteriyor. Raporlara göre Huawei, bilgisayarları için kendi yonga setlerini üretecek.

Huawei, “Pangu” Çip Serisi ile Bilgisayar İşlemcileri Dünyasına Giriş Yapacak

Weibo’daki ünlü bir sızıntıcıya göre Huawei, bilgisayarlarında Intel Core ve AMD Ryzen serisi işlemcilerin yerini alacak yeni bir Pangu yonga seti piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ayrıca sızıntı, bu yeni yonga seti için olası lansman tarihini de paylaştı. Bilgilere göre yeni çipimiz, haziran ayında piyasaya sürülecek.

Huawei Çip

Ancak bu Pangu yonga setinin ilk aşamalarında, sıradan tüketiciler için uygun olmayacağı da belirtildi. Yani, ülkemizde satışta olan MateBook serisi dizüstü bilgisayarlarda bu işlemciyi göremeyeceğiz. Büyük ihtimalle bu yonga seti MateStation serisi profesyonel masaüstü veya sunucu bilgisayarları için özel bir çip olacak.

Yine de şirketin Pangu serisindeki gelişimi ve talebi değerlendirip ilerleyen zamanlarda MateBook dizüstü bilgisayarlarında da kullanabileceği ihtimali mevcut. Ayrıca bu yeni çipin Apple’ın M1 çip serisi ile rekabet etmesi de bekleniyor. Çipin nasıl bir performans vereceğini ilerleyen zamanlarda öğrenip sizlere aktaracağız. Yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.