Güncel Teknoloji Haberleri Aralık 3, 2021 8:22

Uber WhatsApp ile Yeni Bir Ortaklığa İmza Attı!

Ülkemizde uzun süre tartışılan Uber, Whatsapp ile yeni bir anlaşmaya gitti ve WhatsApp uygulaması üzerinden Uber çağırmak artık mümkün.
Uber WhatsApp ile Yeni Bir Ortaklığa İmza Attı!

Uber uygulamasını kullanarak taksi çağırmak oldukça kolay olsa da şirket bu süreci şimdi olduğundan daha da kolay kılmak istiyor. Uber bunun ilk adımını ise WhatsApp yani çatı şirket Meta (Facebook) ile yeni bir uygulama ortaklığına giderek attı.

Servisin işleme süreci ise çok basit. Hatta uygulamayı indirmenize bile gerek yok. Tek yapmanız gereken belirlenecek olan Uber numarasına WhatsApp üzerinden mesaj atmanız.

Bu numara sadece yolculuk oluşturmak için değil kullanıcı profili oluşturma için de kullanılabilecek. Yapabilecekleri bununla da sınır olmayan servis üzerinden yolculuk faturasına dahi ulaşabileceksiniz.

Tekrar belirtelim bunların hiç birini yapmak için Uber uygulamasına gerek olmayacak. Kullanıcı hepsini WhatsApp üzerinden halledebilecek.

Bu servis her ne kadar avantajlı olsa da hemen akla bazı güvenlik sorunlarını getiriyor. Ancak Uber’den bu konuda net bir açıklama geldi. Açıklamaya göre bu servisi kullanarak Uber çağıran bir kişi Uber uygulamasını kullanan biriyle aynı güvenlik önlemleriyle korunacak.

Sürücüyle gizli bir numara kullanarak anonim bir şekilde mesajlaşma, rezervasyon sırasında plakaya erişme gibi güvenlik önlemleri bunlardan bazıları.

Kısacası bu servis kullanıcıya oldukça basit, kullanışlı bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda uygulamayı ilk defa kullanacaklar için ise hızlı bir adaptasyon süreci vaat ediyor. Ayrıca açıklamadan anlaşılana göre Uber bu tarz servislerin çeşitliliğini arttırmayı hedefliyor.

Şimdilik bu uygulamanın en kötü yanı ise henüz sadece Hindistan’da işlevsel olması. Ancak Uber’in uygulama ve yenilik geçmişinden bildiğimiz üzere şirket getirdiği yenilik ve servisleri Hindistan’da bir nevi teste tabii tuttuktan sonra diğer ülkelere getiriyor. Eğer uygulamada verimlilik sağlanırsa yakın bir zamanda ülkemizde de görmeyi bekleyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.