Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 29, 2021 20:54

Xiaomi Otomobil için Vites Yükseltti

Çinli Xiaomi otomobil konusunda düğmeye bastı. Otomobiller üretmek için yeni fabrikalar kurulacak. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.
Xiaomi Otomobil için Vites Yükseltti

Bu yılın başlarında, Xiaomi 10 yılda yeni bir elektrikli otomobil üretmek için tam 10 milyar dolar taahhüt etmişti. Xiaomi otomobil alananında Tesla’ya rakip olacak gibi görünüyor. En azından bugün gelen bilgiler bu yönde. Çinli firma şu sıralar elektrikli araç ünitesi için yılda 300.000 araç üretmek üzere Pekin’de bir fabrika kurmaya hazırlanıyor.

Şirket, EV ünitesinin işletme kaydını Ağustos ayında tamamladı. Reuters, tesisin iki aşamada inşa edileceğini bildirdi. Öte yandan, hükümet destekli ekonomik kalkınma ajansı Beijing E-Town, resmi WeChat hesabında yaptığı açıklamada, şirketin otomobil biriminin genel merkezini, satış ve araştırma ofislerini Pekin Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde kuracağını söyledi.

Beijing E-Town’a göre, tesis 2024’te seri üretime geçecek ve bu, Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından geçen ay Yatırımcı Günü’nde onaylandı. Lei Jun ayrıca Xiaomi Motors’un 1 Eylül’de Pekin’de tescil edildiğini açıkladı.

Kısa süre önce şirket, 2020’nin üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 8,2 artışla 12,2 milyar dolar  gelir bildirdiği üçüncü çeyrek sonucunu yayınladı. Çeyrek için net kar, yıllık bazda yüzde 25,4 artışla yaklaşık 814.625.656 dolar oldu. 30 Eylül 2021 itibariyle, Xiaomi’nin araştırma ve geliştirme ekibi, toplam çalışanların yüzde 44’ünden fazlasını oluşturan 13.919 çalışana ulaştı.

Xiaomi otomobil

Xiaomi’nin telefon, ev aletleri ve bilgisayar sektörünün yanında otomobil işine de girecek olması teknoloji yarışında büyük bir avantajı eline almasını sağlayacak. Çinli teknoloji devinin yeni otomobillerinin önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tanıtılıp satışa sunulması bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.